۵ راهکار علمی و ساده برای تقویت انگیزه در کار و زندگی

انگیزه شامل دو نوع درونی و بیرونی می‌شوند. انگیزش بیرونی همانطور که از نام آن پیداست تابع شرایط بیرونی بوده و ممکن است امکان دستیابی کامل به آن میسر نباشد اما انگیزش درونی یا خود انگیزشی می‌تواند مثل بلیط طلایی ما را به اهدافمان برساند.

صد البته ترسیم و تعیین اهداف بسیار آسانتر از تلاش برای دستیابی به آن‌ها است اما با دنبال کردن ۵ راهکار زیر می‌توانید غول انگیزش درونی را بیدار کرده و آن‌را به موتور محرک برای بالا رفتن از سختی‌ها تبدیل کنید.

جملات الهام بخش

چگونه با هک کردن مغز، انگیزه خود را بیشتر کنیم؟

شاید تصویر کنید تصاویر و جملات انگیزشی چیزی جز یک مشت مزخرف نیستند اما واقعیت چیز دیگری است و تاثیر آنها ثابت شده است. بر اساس یک مطالعه که در کانادا بازدهی کارکنان با مشاهده تصاویری از یک دونده در حال پیروزی در مسابقه، تا ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. «Robert Cialdin»، استاد روانشناسی دلیل این افزایش را قرار گرفتن مفهوم موفقیت در مرکز توجه این افراد عنوان می‌کند

تاثیر نوشته‌ها، جملات و تصاویر انگیزشی در مطالعات متعدد دیگری هم اثبات شده است. کارایی این روش به حدی است که حتی  کلمات منفرد مانند «ببر» یا جمله ساده «به هدفت برس» می توانند در بازدهی فرد تغییر ایجاد کنند.

کارها را ناتمام بگذارید!

بر اساس «اثر زیگارنیک» (Zeigarnik Effect) کارها و وظایف ناتمام بیشتر از کارها و وظایفی که به صورت کامل انجام شده‌اند، به خاطر سپرده می‌شوند. در واقع مغز ما مثل یک پوشه عمل می‌کند و تا زمانی که کاری تکمیل نشده، در مغز فعال باقی می‌ماند. در این شرایط ما انگیزه بیشتری برای شروع دوباره فعالیت روی پروژه مورد نظر خواهیم داشت.

پایان‌بندی‌های نفسگیر در هر قسمت از سریال‌های تلویزیونی نیز بر اساس همین پدیده‌ برای کشاندن دوباره مخاطب پای تلویزیون طراحی می‌شوند. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید کافی است پروژه را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرده و تا پایان هر روز تا قبل از پایان یک بخش روی آن کار کنید.

پیشرفت خود را قابل اندازه‌گیری و رویت کنید

پیشرفت یکی از مفاهیم لذت بخش برای مغز است و مشاهده آن مثل کاتالیزوری برای انگیزه عمل می‌کند. بدین منظور کافی است هر روز وظایف خود را روی کاغذ فهرست کرده و پس از انجام آنها را تیک بزنید. پیشرفت به قدری برای ما مهم است که حتی توهم آن هم می‌ تواند به رشد انگیزه کمک کند. در مطالعه‌ای که توسط «Ran Kivetz» استاد کسب و کار دانشگاه کلمبیا صورت گرفته این مفهوم با آزمایشی ساده اثبات شد.

برای رسیدن به هدف نهایی روی پیروزی‌های کوچک تمرکز کنید

۵ روش کارآمد و ساده برای افزایش انگیزه کارکنان

هدف‌های بزرگ مثل قبولی در رشته‌ای خاص، فارغ التحصیلی با معدل بالا، پیشرفت در کار و خرید خانه نیاز به سال‌ها تلاش دارند. این اهداف گاهی آنقدر دور از دسترس هستند که کلا قیدش را می‌زنیم اما کافی است آنها را به هدف‌های کوچکتر تبدیل کنیم اما همانطور که گفتیم مغز به مشاهده پیشرفت در بازه‌های کوتاه عادت دارد. از اینرو  برای حفظ انگیزه در مسیر پایان تحصیل با معدل خوب روی کسب نمرات بالا در هر درس و هر ترم کار کنید.

روی خودتان تمرکز کنید

انگیزش به دو نوع درونی و بیرونی تقسیم می‌شود. نوع درونی آن از طریق پاداش‌های درونی شامل حس رضایت، لذت یا تحقق یک هدف تحریک شده و مدل بیرونی از پاداش‌های بیرونی نظیر دریافت پول، ارتقا شغلی، نمره خوب یا ستایش و تحسین تغذیه می‌کند. زمانی که کارهایی انجام می‌د‌هیم که برایمان مهم است بازدهی خود را به شکلی قابل توجه افزایش داده و اجازه نمی‌دهیم موانع و سختی‌ها در رسیدن به هدف نهایی سد راهمان شوند. این در حالی است که انگیزه بیرونی مثل پول و ارتقا ممکن است تحت شرایط مختلف متوقف شوند اما اگر انگیزه ریشه در خود ما داشته باشد کماکان نیروی لازم برای حرکت به سوی موفقیت و پیروزی را خواهم داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید