کشف ۵۹۱ ستارۀ پرسرعت جدید در کهکشان راه شیری

بتازگی اخترشناسان چینی با داده‌های تلسکوپ “لامُست” و فضاپیمای “گایا” توانستند ۵۹۱ ستارۀ پرسرعت کشف کنند که ۴۳ مورد از آن‌ها توانایی فرار از کهکشان راه شیری را دارند.

image e High Velocity Stars

در سال ۲۰۰۵ اولین ستارۀ پر سرعت کشف شد و در طی ۱۵ سال گذشته بیش از ۵۵۰ ستاره با کمک چندین تلسکوپ کشف شده است. دکتر “لی یینبی” نویسنده اصلی این تحقیق جدید گفت: ۵۹۱ ستارۀ پرسرعت که این بار کشف شده‌اند دو برابر کل تعداد ستاره‌هایی هستند که قبلا کشف شده‌اند و حال تعداد ستاره‌ها به بیش از هزار ستاره رسیده است.

پروفسور “لو یوجان” از محققان این مطالعه گفت: “ستاره‌های پرسرعت” نوعی از ستاره‌ها هستند که بسیار سریع حرکت می‌کنند و حتی می‌توانند از کهکشان خود فرار کنند. اگرچه حضور این نوع ستارگان در کهکشان راه شیری نادر است، اما ستارگان با سرعت بالا، با حرکت منحصر به فرد خود می‌توانند بینش عمیقی در مورد طیف گسترده‌ای از کهکشان‌ها و سیاهچاله کلان جرم تا هاله دوردست کهکشانی فراهم کنند.

لامست، بزرگترین تلسکوپ نوری در چین است و بالاترین میزان جذب طیفی در جهان را دارد و می‌تواند در یک رصد حدود چهار هزار جسم آسمانی را شناسایی کند. این بررسی از سال ۲۰۱۲ به طور منظم آغاز شد. گایا نیز یکی از مأموریت‌های فضایی برنامه علمی آژانس فضایی اروپا است که در سال ۲۰۱۳ پرتاب شد. تلسکوپ “لامُست” و فضاپیمای “گایا” داده عظیم بی سابقه‌ای را برای یافتن ستاره‌های با سرعت بالا فراهم می‌کند و ما نیز توانستیم این کار را انجام دهیم. گروه تحقیقاتی دریافتند که ۵۹۱ ستاره پر سرعت، ستاره‌های هاله درونی هستند.

پروفسور “ژائو گانگ” از “رصدخانه ملی نجوم چین و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: فلزینگی کم آنها نشان می‌دهد که قسمت عمده هاله ستاره‌ای در نتیجه جمع شدن و نیروی کشندی کهکشان‌های کوتوله تشکیل شده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله “The Astrophysical Journal Supplement Series” منتشر شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید