کشف سیگنال از بزرگترین قمر مشتری

فضاپیمای جونوی ناسا در حین عبور از کنار مشتری، یک سیگنال رادیویی FM را شناسایی کرده که از “گانیمد” بزرگترین قمر مشتری منتشر شده است.

Untitled

پاتریک ویگینس، یکی از محققان ناسا در یوتا، گفت: «این یک سیگنال بیگانه نیست. بلکه بیشتر عملکردی طبیعی است». این سیگنال احتمالاً به دلیل نوسان الکترون‌ها با سرعت کمتری نسبت به سرعت چرخش آن‌ها ایجاد شده و امواج رادیویی را به میزان قابل‌توجهی تقویت می‌کند. به عبارت دیگر، این کشف شوکه‌کننده نبود، به ویژه با توجه به اینکه سیگنال در نزدیکی مناطق قطبی مشتری، یعنی جایی که خطوط میدان مغناطیسی به گانیمد متصل می‌شوند، دریافت شده است.

photo

ما در مورد این «انتشار رادیومتری» که از دهه ۱۹۶۰ از سیاره مشتری منتشر می‌شود، اطلاع داریم. همانطور که بر روی کره زمین نیز، این سیگنال‌ها تقریباً با سیگنال‌های Wi-Fi که ما برای وبگردی استفاده می‌کنیم، برخورد می‌کنند. ویگینس گفت: «انتشار امواج فقط ۵ ثانیه طول کشید اما به حدی بود که فضاپیمای جونو بتواند منشأ آن را شناسایی کند. فضاپیمای جونو هنگامی که با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ثانیه به دور مشتری می‌چرخید، قادر به تشخیص میزان انتشار رادیویی بود.» جزئیات این اخبار همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما طی روزهای آینده اطلاعات بیشتری منتشر خواهیم کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید