کشف سیاهچاله‌ای که یک ستارۀ نوترونی را بلعید!

دانشمندان در یک کشف بزرگ بالاخره با استفاده از “امواج گرانشی” توانستند برخورد یک ستاره نوترونی با یک سیاه‌چاله را ثبت و شناسایی کنند. این اجرام ۹۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند، یعنی این رویداد مربوط به ۹۰۰ میلیون سال پیش است.

astrophysicists detect

چه اتفاقی می‌افتد وقتی یک سیاهچاله یک ستاره نوترونی را نابود کند؟ تحلیل محققان نشان می‌دهد که چنین رویدادی “امواج گرانشی” به نام رویداد GW200115 را تولید کرده است. برای درک بهتر این رویداد غیرمعمول، این ویدئوهای برجسته شبیه‌سازی شده است. این ویدئوی تصویرسازی با چرخش یک سیاهچاله (با حدود ۶ برابر جرم خورشید) و یک ستاره نوترونی (با ۱.۵ برابر جرم خورشید) به دور یکدیگر و انتشار مقدار زیادی تابش گرانشی آغاز می‌شود.

سرعت این مارپیچ دوگانه رفته‌رفته زیاد می‌شود تا زمانی که ستاره نوترونی کاملاً توسط سیاهچاله جذب شود. به دلیل اینکه ستاره نوترونی در حین برخورد فروپاشی نشد، نور کمی توانست فرار کند – که با کمبود یک نورِ مشاهده شده، مطابقت دارد. سیاهچاله باقی مانده به طور مختصر می‌چرخد و همچنان که تحلیل می‌رود، امواج گرانشی نیز از بین می‌روند. این ویدئوهای تایم‌لپس ۳۰ ثانیه‌ای کوتاه به نظر می‌رسد، اما در واقع حدود ۱۰۰۰ برابر طولانی‌تر از رویداد واقعی ادغام است.

اینکه چگونه یک سیاهچاله و ستارۀ نوترونی بصورت همدم در کنار هم قرار داشتند، هنوز مشخص نیست. این رویداد واقعا مانند پَک-مَن (بازی رایانه‌ای Pac-Man) است. با سیاهچاله‌ای که ستاره نوترونی همدم بخت برگشتۀ خود را می‌بلعد. این‌ها رخدادها فوق‌العاده‌ خشن هستند و دانشمندان مدت‌ها برای مشاهده آن‌ها صبر کرده‌اند. از این رو اینکه بالاخره این “امواج گرانشی” ثبت شد، بسیار شگفت‌انگیز و باورنکردنی است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید