کشف بخار آب در گانیمد

اخترشناسان برای نخستین‌بار در اتمسفر «گانیمد» قمر یخی مشتری “بخار آب” کشف کردند. این بخار آب از تصعید یخ‌های سطح این قمر تشکیل می‌شود.

image e Ganymede Water

محققان با استفاده از تلسکوپ فضایی «هابل» شواهدی از وجود بخار آب در بزرگترین قمر سیاره مشتری موسوم به «گانیمد» کشف کردند. در این مطالعه کارشناسان مشاهدات داده‌های فرابنفش از قمر گانیمد که در سال ۱۹۹۸ و ۲۰۱۰ توسط طیف‌سنج تصویربرداری تلسکوپ فضایی هابل(STIS) انجام شده، را بررسی کردند و آنها را با مشاهدات سال ۲۰۱۸ مقایسه نمودند.

Hubbles Ultraviolet Observations of Ganymede in x

بررسی تصاویر فرابنفش گانیمد در سال ۱۹۹۸، نوارهایی از جو را نشان داد که شبیه شفق قطبی در زمین بودند. تحقیقات سال‌های گذشته اثبات کرده بود که بعید است اتم‌های اکسیژن در سطح این قمر مشتری وجود داشته باشد. اما  اکنون محققان می‌گویند سطح گانیمد به اندازه کافی گرم است که موجب تصعید یخ موجود در آن شده و تبدیل به مولکول‌های آب شود.

Ganymede Juno Kevin Gill June

دمای سطح گانیمد در طول روز به شدت متغیر است و در حوالی ظهر در نزدیکی استوا به شدت گرم می‌شود این گرما باعث آزاد شدن مولکول‌های آب شده که درون جو قرار می‌گیرد. در واقع تصاویر شفق قطبی در این قمر نشان می‌دهد که وجود بخار آب در جو قمر گانمید قطعی است.

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که علت شکل‌گیری بخار آب در قمر یادشده تصعید یخ‌های سطح آن از حالت جامد به گاز است. بر اساس برآوردهای محققان آب موجود در این قمر بیش از آب موجود در کل اقیانوس‌های کره زمین است، البته این آب در عمق ۱۶۰ کیلومتری قمر گانمید قرار دارد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Astronomy منتشر شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید