کسب‌وکارها چگونه می‌توانند مانع از انجام کار بیش از حد کارمندان در دوران دورکاری شوند؟

در سال گذشته، مدیران کسب‌وکارها با موج جدیدی از چالش‌های بی‌پایان مواجه شدند و به اجبار برای بقا، تداوم و انعطاف‌پذیری محیط کار خود استراتژی‌های مختلفی را تعریف کردند. یکی از مهمترین‌ چالش‌های به وجود آمده در سال گذشته، اطمینان از انجام صحیح کارها توسط کارمندان در محیط خانه بود که این موضوع می‌تواند برای هر دو طرف نگرانی‌هایی مانند کار بیش از حد را به وجود بیاورد.

اگرچه کار از راه دور مفهوم جدیدی نیست، اما شیوع ویروس کرونا طولانی‌ترین دوران دورکاری را برای بسیاری از کسب‌وکارها به وجود آورده است. در حالی که کارمندان، کارهای خود را در محیط خانه انجام می‌دهند، ممکن است نتوانند برنامه‌ی کاری روزانه‌ی خود را به خوبی تنظیم کنند.

با توجه به اینکه روند دورکاری برای مدتی ادامه خواهد داشت و برخی شرکت‌ها این شیوه‌ی کار را به صورت دائمی قرار است ادامه دهند، مسئله‌ی بسیار مهم این است که شرکت‌ها برای کارمندان خود استراتژی‌های پشتیبانی مشخص کنند تا تعادل بین زندگی و کار آن‌ها در محیط خانه فراهم شود و کارمندان در ساعات کاری خود فشار زیادی را محتمل نشوند.

خطرات ناشی از کار بیش از حد کارمندان

کار بیش از حد

احساس فشار بیش از حد در محل کار، تاثیر زیادی روی سلامت ذهنی و جسمی فرد خواهد داشت. اما باید این نکته مهم را در نظر گرفت که انجام دادن کار بیش از حد تنها برای کارمندان مضر نبوده و به سرعت می‌تواند به مشکلی همگانی نیز تبدیل شود، زیرا فرسودگی شغلی تاثیر شدیدی روی بهره‌وری کل کسب‌وکار خواهد داشت.

همچنین از آن‌ جایی که احساس فشار بیش از حد، میزان انرژی کارمندان را کاهش می‌دهد، احتمال دارد که انگیزه آن‌ها نیز برای انجام کارها کاهش پیدا کند. برای برخی مشاغل دیگر استرس ناشی از کار بیش از حد می‌تواند منجر به بیماری و غیبت کارمندان شود. بنابراین با وجود ادامه فرآیند دورکاری، اطمینان از وجود برنامه‌های کاری متعادل برای کارمندان از سوی مدیران یک جز ضروری محسوب می‌شود.

برقراری ارتباط بین کارمندان نکته‌ای کلیدی است

کار بیش از حد

برای مدیریت وضعیت به وجود آمده و کمک به سلامت کارمندان روش‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال، استفاده از ابزارهای مناسب مانند پلفترم‌های مدیریت کارهای مشارکتی تاثیر مستقیمی بر رضایت، عملکرد و بهره‌وری کارمندان دارد. این پلتفرم‌ها برای کمک به مدیریت کارهای روزمره کارمندان طراحی شده‌اند.

استفاده از این پلتفرم‌ها باعث می‌شود تمام کارمندان برای انجام کارهای خود در یک صفحه مشخص حضور داشته باشند و با برقراری ارتباط بین‌ آن‌ها، به جلوگیری از احساس انزوا کمک می‌شود تا کارمندان بیشتر حس محیط کار را داشته باشند. کارمندان با استفاده از پلتفرم در دسترس خود باید انعطاف‌پذیری موجود در کار را احساس کنند و با پایان یافتن ساعت کاری، فعالیت خود را متوقف کنند.

حفظ حجم کاری متعادل

کار بیش از حد

با توجه به این موضوع که آینده را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و ممکن است روند دورکاری تا مدت‌ها ادامه پیدا کند، سازمان‌ها باید از محافظت از کارمندان خود در برابر چالش‌های ذهنی و جسمی ناشی از انجام کارهای طاقت‌فرسا، اطمینان حاصل کنند. با استفاده از فناوری‌هایی که می‌توانند ارتباط و همکاری بین کارمندان را تسهیل کنند، خطرات مربوط به فشار کاری کارمندان را تهدید نخواهد کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید