چین قصد دارد ایستگاه فضایی جدید بسازد

آژانس فضایی چین در حال ساخت یک ایستگاه فضایی کاملاً جدید است و برنامه بلندپروازانه آنها این است که طی تنها دو سال ۱۱ پرتاب برنامه‌ریزی شده انجام دهند.

dfb imfiehq

پس از اتمام این کار، ایستگاه فضایی ۶۶ تنی می‌تواند در یک زمان به مدت شش ماه میزبان سه فضانورد باشد و ۱۰ سال در مدار بماند. ایستگاه فضایی جدید که قرار است در سال ۲۰۲۳ برای فعالیت فضایی افتتاح شود دارای سه ماژول خواهد بود: یک فضای اصلی برای سکونت و دو ماژول برای انجام آزمایشات درباره همه چیز از فناوری‌های فضایی گرفته تا زیست‌شناسی در شرایط گرانش کم/ بی‌وزنی را شامل می‌شود.

اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، اولین ماژول در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ سوار بر موشک “لانگ مارچ ۵ بی”(Long March ۵B) پرتاب خواهد شد. ماژول‌های دیگر نیز همراه با تجهیزات و چند خدمه پرتاب خواهند شد. آژانس فضایی چینی در این باره اعلام کرد قصد دارد فضانوردان خود را ژوئیه امسال انتخاب کند. مطابق اظهارات اخیر این آژانس فضایی، انتخاب فضانوردان برای اولین بار شامل افراد دارای سوابق علمی و مهندسی است و انتخاب آنها فقط نیروهای نظامی نیروی هوایی ارتش نخواهد بود.

علاوه بر ایستگاه فضایی جدید و جالب، چینی‌ها قصد دارند یک تلسکوپ فضایی به نام “Xuntian” را نیز پرتاب کنند. این تلسکوپ فضایی دارای آینه‌ای به اندازه آینه تلسکوپ فضایی هابل خواهد بود اما این آینه می‌تواند دید بسیار وسیع‌تری از آسمان ثبت کند. این تلسکوپ و ایستگاه فضایی(ارتفاع ۳۴۰-۴۵۰ کیلومتر با انحراف مداری ۴۳ درجه) هر دو در یک مدار قرار خواهند گرفت و این موضوع به این تلسکوپ اجازه می‌دهد تا به ایستگاه فضایی متصل شده و عملیات تعمیرات و به روزرسانی را انجام دهد. پیش از این ایستگاه فضایی چینی تیانگونگ-۱ در فرودین ۱۳۹۷ به زمین سقوط کرد و نابود شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید