چهار هزار سیاره فراخورشیدی

بیش از ۴۰۰۰ سیاره در خارج از منظومه‌شمسی ما قرار دارند. این نقطه عطف از رصد سیارات فراخورشیدی ماه گذشته از مرز چهار هزار عبور کرد و در آرشیو سیارات فراخورشیدی ناسا ثبت شده است. این ویدئوی برجسته این سیارات فراخورشیدی را با صدا و روشنایی خاص خود نشان می دهد و به ترتیب وقوع زمان از اولین کشف تایید شده در سال ۱۹۹۲ آغاز می شود.

کل آسمان شب در ابتدا بصورت فشرده با رشتۀ مرکزی کهکشان راه شیری نشان داده شده که یک غول U شکل را بوجود می آورد. سیارات فراخورشیدی که با جنبش‌های خفیفی در رنگ‌های ستارگان والدشان(سرعت شعاعی) کشف شده‌اند به رنگ صورتی ظاهر می شوند، در حالیکه سیارات کشف شده با شیب‌های خفیف در روشنایی ستارگان والدشان(گذار) به رنگ بنفش ظاهر می شوند. همچنین، سیارات فراخورشیدی که مستقیما عکسبرداری شده‌اند به رنگ نارنجی دیده می شوند، در حالیکه سیارات فراخورشیدی که با بزرگنمایی گرانشی نور ستارۀ پس زمینه(اثر میکرولنزینگ) کشف شده‌اند، به رنگ سبز دیده می شوند.

maxresdefault

هرچه سیاره سریع‌تر به دور ستارۀ خود بچرخد، تُن آن بیشتر خواهد بود. ماهواره بازنشستۀ کپلر حدود نیمی از این ۴۰۰۰ سیاره فراخورشیدی را فقط در یک منطقۀ خاص از آسمان کشف کرد، در حالیکه ماموریت جدید TESS به دنبال این است که درخشان‌ترین سیارات فراخورشیدی را در سرتاسر آسمان کشف کند که به دور ستارگان نزدیک در گردش هستند. یافتن سیارات فراخورشیدی نه تنها به بشر کمک می کند تا درک بهتری از شیوع حیات در جاهای دیگر جهان بدست آورد، بلکه اطلاعات بیشتری دربارۀ نحوه شکل‌گیری زمین و منظومه‌شمسی ما ارائه می دهد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید