هواوی با پیشی‌گرفتن از سامسونگ، بزرگ‌ترین سازنده گوشی هوشمند جهان شد

شرکت چینی هواوی توانسته در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰ از شرکت‌های دیگر ازجمله سامسونگ فروش بیشتری در بازار گوشی‌های هوشمند داشته باشد. درحالی‌که هواوی، بازار ایالات متحده را از دست داده است و از تحریم‌های گسترده و سخت‌گیرانه رنج می‌برد؛ اما آمارها نشان می‌دهند که شرکت چینی توانسته جایگاه اول در میان شرکت‌های پرفروش گوشی هوشمند را به خود اختصاص دهد، جایگاهی که تا چندی پیش به سامسونگ تعلق داشت.

شرکت تحلیلی کانالیس (Canalys) که در زمینه‌ی بررسی بازار گجت‌های قابل حمل فعالیت دارد، اعلام کرده است که هواوی در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰ توانسته ۵۵/۸ میلیون دستگاه گوشی هوشمند بفروشد. با وجود اینکه چنین آماری نسبت به همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ با افت ۵ درصدی همراه است؛ اما فروش کم سامسونگ (۵۳/۷ میلیون دستگاه) باعث شده است تا هواوی جایگاه نخست به دست آورد.

درواقع فروش کم محصولات سامسونگ کمک فراوانی به کسب جایگاه نخست هواوی کرده است. شرکت کره‌ای در مقایسه با سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۹ با افت ۳۰ درصدی فروش گوشی هوشمند در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰ مواجه شده است. افت فروش محصولات سامسونگ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و نیاز به مطالعات عمیقی دارد. بااین‌حال، شیوع بیماری کرونا، عملکرد ضعیف تراشه‌های اکسینوس و نارضایتی کاربران از آن‌ها و همچنین وجود رقابتی جدی در رده‌های مختلف سخت‌افزاری از دلایل کاهش فروش محصولات سامسونگ برآورد می‌شود.

تحریم‌های سخت‌گیرانه ایالات متحده باعث شده است که هواوی در فروش محصولات خود در بازارهای جهانی با افت ۲۷ درصدی مواجه شود. بن استانتون، تحلیلگر ارشد شرکت کانالیس گفته است:

کمتر کسی احتمال می‌داد که روزی هواوی بتواند به پرفروش‌ترین شرکت سازنده‌ی گوشی هوشمند تبدیل شود. باید اذعان کرد که اگر شیوع بیماری کرونا نبود، شاید چنین اتفاقی رخ نمی‌داد. هواوی توانسته از بازگشت اقتصاد چین به شرایط عادی حداکثر استفاده را ببرد و فروش محصولات خود را افزایش دهد. در طرف دیگر، سامسونگ سهم بسیار کوچکی از بازار چین دارد که شاید به کمتر از ۱ درصد برسد. این موضوع در حالی است که بازارهای اصلی سامسونگ که شامل برزیل، هند، ایالات متحده و کشورهای اروپایی می‌شوند با مشکلات مختلف به دلیل شیوع بیماری کرونا درگیر هستند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید