هواوی احتمالا راهی برای دور زدن تحریم‌های گوگل پیدا کرده است

ایالات متحده‌ی آمریکا سال گذشته با مطرح کردن ادعای همکاری بین هواوی و دولت چین،‌ این شرکت تولیدکننده‌ی گوشی و تجهیزات ارتباطی را در فهرست سیاه خود قرار داد. در پی این اتفاق، شرکت‌های آمریکایی از همکاری تجاری با هواوی منع شدند که در نتیجه‌ی آن، در گوشی‌‌ها و تبلت‌های جدید این شرکت چینی شاهد اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های گوگل نظیر فروشگاه آنلاین پلی‌ استور نیستیم. هواوی طی چند وقت اخیر تلاش کرده است میزان وابستگی خود را به شرکت‌های آمریکایی کاهش دهد و مستقل‌تر از قبل شود.

چینی‌ها برای جبران خسارات ناشی از تحریم آمریکا، سرویسی را با نام «خدمات موبایلی هواوی» (HMS) معرفی کردند که عملکردی شبیه‌به «خدمات موبایلی گوگل» (Google) دارد. به‌علاوه هواوی اکنون در گوشی‌هایش از فروشگاه آنلاین ویژه‌ی خود با نام اپ‌گالری (AppGallery) استفاده می‌کند. هواوی می‌گوید اپ‌گالری امروزه سومین فروشگاه اپلیکیشن‌محور برتر دنیا به‌شمار می‌آید و طی چند وقت اخیر شمار کاربران آن رشد درخورتوجهی داشته است. با وجود همه‌ی این اقدامات، فروش گوشی‌های هواوی در پی عدم حضور پلی استور در آن‌ها، به‌میزان درخورتوجهی از خارج از مرزهای چین کاهش پیدا کرده است.

هواوی به‌خوبی می‌داند که نبود گوگل پلی اثر مهمی روی کاهش فروش محصولاتش می‌گذارد و به‌همین دلیل به‌فکر راه چاره افتاده است. در هفته‌های اولیه‌‌ی تحریم‌های جدید آمریکا، کاربران توانسته‌ بودند راهی برای عبور از تحریم و نصب اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های گوگل روی هواوی میت ۳۰ پرو پیدا کنند، اما مدتی بعد این امکان نیز غیرفعال شد. حال به‌نظر می‌رسد هواوی در کنار فروشگاه اپ‌گالری، توانسته است راهی خاص برای دور زدن تحریم‌های اخیر و اضافه کردن پلی استور به گوشی‌هایش پیدا کند.

به‌نظر می‌رسد هواوی برای این کار قصد دارد گوشی‌های قدیمی خود را چندین بار دیگر عرضه کند. بر اساس ادعاهای مطرح‌شده از سوی خبرگزاری هواوی سنترال و به‌نقل از شعبه‌ی رسمی وب‌سایت هواوی در آلمان، این شرکت از مدتی پیش کار روی مدلی خاص از پی ۳۰ پرو را با نام Huawei P30 Pro New Edition آغاز کرده است. گفته‌ می‌شود نسخه‌ی جدید هواوی پی ۳۰ پرو قرار است در بازه‌ی زمانی بین ۱۵ مه (۲۶ اردیبهشت) تا ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر) امسال عرضه شود. مدل موردبحث احتمالا بهبودهایی جزئی نسبت‌به مدل عادی هواوی P30 پرو به‌خود خواهد دید.

هواوی پیش‌تر سابقه‌ی انجام چنین کاری را دارد و مدل جدید گوشی‌ پی ۳۰ لایت را با نام P30 Lite New Edition و بهبودهایی جزئی نسبت‌به مدل عادی، روانه‌ی بازار کرده بود. چینی‌ها همچنین در اواخر سال گذشته‌ی میلادی نسخه‌ای دیگر از پی ۳۰ پرو عرضه کرده بودند. هواوی هنوز به‌صورت رسمی مدل جدید P30 Pro را معرفی نکرده است، با این‌حال انتظار داریم که هرچه به ۲۶ اردیبهشت نزدیک‌تر شویم، اطلاعاتی بیشتر از این گوشی در دسترس رسانه‌ها قرار بگیرد.

در زمینه‌ی سخت‌افزار، گوشی‌های ساخته‌شده توسط هواوی عملکردی بسیار عالی دارند و همواره به قطعات قدرتمندی مجهز می‌شوند. با این‌حال نبود گوگل پلی باعث می‌شود بسیاری از کاربران رغبتی به خرید گوشی‌های جدید هواوی از خود نشان دهند. چینی‌ها تلاش کرده‌اند با اتکا بر اپ‌گالری و برخی توسعه‌دهندگان متفرقه‌ی محبوب، تا حدی این محدودیت‌ها را بردارند. با این‌حال میزان استقبال از اپ‌گالری تا حدی نبوده است که ضررهای ناشی از نبود پلی استور را جبران کند.

هواوی با بازعرضه‌ی گوشی‌های قدیمی، می‌تواند همچنان اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های گوگل را ارائه دهد. با این‌حال در نظر داشته باشید که چینی‌ها نمی‌توانند این کار را تا هر زمان که خواستند انجام دهند. در نهایت سخت‌افزار دستگاه‌ها قدیمی خواهد شد و کاربران به تهیه‌ی آن‌ها تمایلی نشان نخواهند داد. هرگونه تغییر در پردازنده‌ی مرکزی گوشی‌ها نیازمند اعطای گواهی رسمی از سوی گوگل است؛ این یعنی اگر هواوی بخواهد پردازنده را تغییر دهد، به سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های گوگل دسترسی نخواهند داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید