نمای دیدنی خورشید

چه اتفاقی برای خورشید افتاده؟ واضح است که نیمۀ پایینی خورشید در پشت یک ابر ضخیم پنهان شده است. ابرها که به طور متوسط کل کره زمین را پوشانده‌اند، حدود دو سوم از مواقع “خورشید” را مسدود می‌کنند، اگرچه این میزان در بسیاری از مکان‌های روی زمین بسیار کمتر است.

HalfSunProm Colacurcio

در سمت راست و بالای خورشید یک نقطۀ برجسته از گاز داغ با قدرت مغناطیسی دیده می‌شود. این برجستگی ممکن است کوچک به نظر برسد، اما به اندازۀ زمین وسعت دارد و بیش از یک ماه روی خورشید دوام می‌آورد. این تصویر برجسته ترکیبی با دو نوردهی ثبت شده است، یکی ابر و برجستگی را نشان می‌دهد و دیگری بافت خورشید را نمایان گرده است. هر دو عکس با یک دوربین و از یک مکان یکسان در لینوود، واشنگتن، به فاصلۀ حدود یک ساعت، گرفته شده‌اند.

بافت پرزدار به دلیل کروموسفر خورشید است، یعنی یک لایۀ جوی که به رنگ خاص در معرض دید قرار می‌گیرد. یکنواختی بافت حاکی از آن است که سطح نسبتاً آرام است و نشان دهندۀ خورشیدی است که در چرخۀ ۱۱ ساله خود از دورۀ «کمینه خورشیدی» عبور کرده است. در سال‌های آینده، خورشید به سمت دورۀ فعال‌تری پیش می‌رود که در آن لکه‌های خورشیدی، برجستگی‌ها و در نهایت شفق‌های قطبی روی زمین متداول‌تر خواهند بود: این دوره به «بیشینه خورشیدی» معروف است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید