نحوه تعیین مالیات بر ارث خودروهای داخلی و وارداتی در سال ۹۸

بخشی از اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در زمینه مالیات بر ارث است که از وراث متوفی نسبت به سهم‌الارث آنان و با توجه به نرخی که برای هر طبقه از وراث معین شده‌است وصول می‌شود. بر اساس قانون ارث اموال مشمول مالیات بر ارث که در نتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فرضی انتقال می‌یابد.
سرپرست سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه‌ای نحوه تعیین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی به منظور دریافت دو درصد مالیات بر ارث را ابلاغ کرد.

مالیات بر ارث

اخیرا محمد قاسم پناهی سرپرست سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی شرایط مالیات بر ارث وسایل نقلیه موتوری را برای سال ۹۸ ابلاغ کرده است.

بر این اساس مفاد بند (۴) ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱ تیر ۱۳۹۴ انواع وسائل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی به نرخ دو درصد (۲ درصد) بهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث مشمول مالیات بر ارث هستند، بدین وسیله مقرر می‌دارد: بهای انواع خودروهای تولید داخل و وارداتی که هر سال در اجرای تبصره (۶) ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان متبوع اعلام می‌شود، به عنوان بهای اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور، در اجرای مقررات بند (۴) ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم نیز ملاک عمل خواهد بود.

بنابراین با توجه به افزایش قابل توجه قیمت خودروها طی یکسال اخیر، می توان گفت که مالیات بر ارث خودرو نیز عملا افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید