میلیون‌ها ستاره در اُمگا قنطورس

خوشۀ ستاره‌ای کروی به نام اُمگا قنطورس که NGC 5139 نیز نامیده می شود ۱۵ هزار سال نوری با زمین فاصله دارد. این خوشه حدود ۱۰ میلیون ستاره دارد که خیلی قدیمی‌تر از خورشید ما هستند، همچنین گستردگی این توپ ستاره‌ای به اندازۀ ۱۵۰ سال نوری است.

OmegaCentauriMillerWalker

این خوشه بزرگترین و درخشان‌ترین خوشه از میان ۲۰۰ خوشه کرویِ شناخته شده است که در هالۀ کهکشان راه شیری وجود دارند. اگرچه بیشتر خوشه‌های ستاره‌ای شامل ستاره‌های با همین سن و ترکیب‌بندی هستند، امگا قنطورس پرانرژی می تواند حضور جمعیت‌های ستاره‌ای مختلف با انتشار گازها و مواد شیمیایی فراوان را نشان دهد. در حقیقت، امگا قنطورس ممکن است هستۀ باقی مانده یک کهکشان کوچکِ در حال ادغام با کهکشان راه شیری باشد.

طبق یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو انجام شده، بعید است که امگا قنطورس دارای سیارات قابل سکونت باشد. در حالی که خورشیدِ ما ۴٫۲۲ سال نوری از نزدیک‌ترین ستاره مجاور خود فاصله دارد، میانگین فاصله بین ستاره‌ها در هستۀ امگا قنطورس ۰٫۱۶ سال نوری است، بدین معنی که هر یک میلیون سال یک بار با ستاره‌های مجاور خود برخورد می‌کنند و این نکته شرایط نابسامانی را برای شکل‌گیری حیات در این مناطق ایجاد می کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید