موشک عظیم ناسا در حال ساخت است

ناسا بتازگی تصاویری از مونتاژ مگاموشک سامانه پرتاب فضایی(SLS)، منتشر کرد. این موشک غول‌‌پیکر یک بار دیگر انسان را به ماه خواهد فرستاد.

GetThumbNail.aspx

ناسا بالاخره نخستین «سامانه پرتاب فضایی» خود را سرهم بندی کرد. مهندسان مرکز فضایی کندی در فلوریدا، ساخت هسته اصلی موشک ۶۵ متری را به اتمام رساندند و دو بوستر کناری را در اطراف این موشک عظیم قرار دادند. این نخستین‌باری است که هر سه قطعه این موشک کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. ناسا قصد دارد این موشک را تا نوامبر ۲۰۲۱ به منظور تست به فضا پرتاب کند، مونتاژ موشک گام مهمی در برنامه ناسا برای فرستادن انسان به ماه محسوب می‌شود. در ویدئوی تایم‌لپس زیر روند این مونتاژ را می‌بینیم.

برنامه “آرتمیس” متشکل از سه ماموریت متوالی به نام‌های “آرتمیس ۱”، “آرتمیس ۲” و “آرتمیس ۳” است. ناسا در تلاش است تا ماموریت “آرتمیس ۱” را که یک پرواز بدون سرنشین برای آزمایش موشک “سامانه پرتاب فضایی” و کپسول فضایی “اوریون” است، در سال ۲۰۲۱ به پرواز در آورد و کپسول اوریون را با سرعت ۳۹۴۰۰ کیلومتر بر ساعت به سمت ماه بفرستد.

“آرتمیس ۲” اولین آزمایش پرواز سرنشین‌دار توسط موشک “سامانه پرتاب فضایی” در کپسول “اوریون” است که برای پرتاب در سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است. سرانجام ناسا تا سال ۲۰۲۴ با انجام مأموریت “آرتمیس ۳” فضانوردان خود را بر روی ماه فرود خواهد آورد.“سامانه پرتاب فضایی” به شکل انعطاف‌پذیر و قابل تکامل طراحی شده است و اولین موشک فضای عمیق ناسا از زمان “ساترن V” تاکنون است.

artemisi mobile launcher
سامانه پرتاب فضایی در صورت تکمیل به این صورت خواهد بود

سامانه پرتاب فضایی برای برنامه‌های فضایی دوردست طراحی شده تا فضاپیمای اوریون یا سایر محموله‌ها را به ماه بفرستد. این فاصله بیش از هزار برابر فاصله زمین تا ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

dYVPbPuQgZTMjKniLZTj

فضاپیمای “اوریون” سفینه فضایی طراحی شده برای ماموریت‌های ماه است که خدمه ناسا را به مدار ماه منتقل می‌کند و در آنجا به سیستم فرود انسان یا “دروازه ماه” تحویل می‌دهد. خدمه همچنین از این فضاپیما که برای مقاومت در برابر گرمای شدید ناشی از ورود مجدد به جو ساخته شده است، برای بازگشت با خیال راحت به خانه استفاده خواهند کرد.

“دروازه ماه” در واقع یک پاسگاه مداری و ایستگاه فضایی در اطراف ماه است. این دروازه که از اکتشافات انسانی و علمی در اعماق فضا پشتیبانی خواهد کرد، همراه با شرکای تجاری و بین‌المللی ناسا برای اکتشاف پایدار ماه ساخته خواهد شد که امری بسیار مهم است و به عنوان یک الگو برای مأموریت‌های آینده به مریخ عمل می‌کند.

اما چیزی که گریزناپذیر خواهد شد این است که انسان، یک کلونی در سایر سیارات پایه‌ریزی کند. ایلان ماسک، مدیرعامل «اسپیس ایکس»، پیش‌بینی کرده که پس از فرود انسان بر ماه در سه سال آینده، فرود احتمالی بر مریخ ممکن است در سال ۲۰۲۶ اتفاق بیفتد و تا سال ۲۰۵۰ به ایجاد یک جامعه انسانی روی سیاره سرخ بیانجامد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید