مریخ‌نورد ناسا با موفقیت به فضا پرتاب شد

دقایقی پیش کاوشگر مریخی استقامت و هلیکوپتر همراهش با موشک اطلس ۵ با موفقیت به فضا پرتاب شدند. این مریخ‌نورد آمریکایی ۳۰ بهمن به سیاره سرخ می‌رسد و ماموریت خود را به همراه هلیکوپتر کوچکی که حملش می‌کند، آغاز می‌کند.

استقامت علاوه بر هیلکوپتر همراهش ابزارهای پیشرفته‌ای دارد: سامانهٔ جدید راهبری برای کاهش خطر فرود بر روی سیارهٔ سرخ، دستگاهی طراحی شده به‌منظور تولید اکسیژن از دی‌اکسید کربن و ابزارهایی برای جمع‌آوری داده که به دانشمندان کمک می‌کند تا با دقت بالاتری آب‌وهوای مریخ را پیش‌بینی کنند. از نکات منحصر به فرد این کاوشگر مریخی این است که استقامت نخستین صدا را از مریخ برای ما خواهد فرستاد.

ca times.brightspotcdn.com

این مریخ‌نورد از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه «جزرو» استفاده خواهد کرد تا به جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ بپردازد. به گفته محققان این دهانه چند میلیارد سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است.
‌‌ebeb b

همچنین این ربات شش چرخ نمونه‌ها را جمع‌آوری و ذخیره می‌‌کند. این نمونه ‌ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین آورده خواهند شد و محققان در آزمایشگاه ‌های سراسر زمین، آنها را با جزیٔیات کامل بررسی می‌کنند و به دنبال نشانه‌هایی از زندگی و سرنخ‌هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها خواهند گشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید