“فضاپیمای کلیپر” را فالکون هوی پرتاب می‌کند

ناسا به شرکت اسپیس ایکس ۱۷۸ میلیون دلار پرداخت می‌کند تا در اکتبر ۲۰۲۴ فضاپیمای کلیپر را به مقصد «اروپا» قمر یخی مشتری پرتاب کند.

pia large

فضاپیمای کلیپر که ارزشی حدود ۴.۲۵ میلیارد دلار دارد با موشک فالکون هوی به فضا پرتاب می‌شود و در سال ۲۰۳۰ به مدار اروپا می‌رسد. این فضاپیما ۴۵ بار در اطراف این قمر پرواز می‌کند تا احتمال پشتیبانی این قمر از حیات را بررسی نماید.

fnfyEcDwVJWCopNKYcb

پیش از این قرار بود از پرتابگر «سامانه پرتاب فضایی» متعلق به ناسا برای ارسال فضاپیمای کلیپر استفاده شود، اما تاخیر در ساخت آن و همچنین افزایش هزینه‌ها باعث شد تا ناسا به دنبال گزینه جایگزین باشد. فضاپیمای اروپا کلیپر در کنار فعالیت‌های خود به بررسی اقیانوس و یخ‌های این قمر می‌پردازد و به دنبال مکانی مناسب برای فرود سطح‌نشین ناسا بر روی این قمر در آینده می‌گردد.

اروپا نام یکی از قمرهای سیارهٔ مشتری است و در سال ۱۶۱۰ میلادی توسط گالیله کشف شد. اروپا میزبان یک اقیانوس مایع در زیر پوسته‌ یخی‌اش می‌باشد که این موضوع آنرا به یکی از اهداف مهم در جستجوی جهان‌های قابل‌زیست دور از زمین تبدیل کرده است، به همین منظور ناسا قصد دارد ماموریت اکتشافی را به مقصد این قمر انجام دهد، تا به راز آبفشان‌ها و حرکات زمین شناختی این قمر اسرارآمیز هر چه بیشتر پی ببرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید