عبور ایستگاه فضایی از مقابل مریخ

آیا تا به حال ایستگاه فضایی را در آسمان دیده‌اید؟ اگر می دانید چه موقع و به کجا باید نگاه کنید، تماشای ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) که از آسمان شب شما رد می‌شود منظره‌ای جذاب است – اما چندان غیرمعمول نیست. 

MarsISS Glenn
تصاویری از عبور ایستگاه فضایی از مقابل ماه یا خورشیدِ نیم درجه وجود دارند اما تا حدی نادر هستند، زیرا مستلزم برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و حوصله می‌باشند. اما ثبت عبور ایستگاه فضایی از مقابل مریخ کوچک، یک چیز دیگر است. عکاس با استفاده از نرم‌افزار آنلاین متوجه شد که این عبور غیرمعمول فقط بصورت لحظه‌ای در امتداد محدودۀ بسیار باریکی از زمین در وسعت ۹۰ متر قابل مشاهده است. سرعت معادل زمینِ ایستگاه فضایی عبوری ۷.۴ کیلومتر در ثانیه خواهد بود. با این حال، او با یک دوربین استاندارد، یک تلسکوپ کوچک، یک مکان دقیق برای تنظیم تجهیزات، یک جهت ِ دقیق برای نشانه‌گیری تلسکوپ و زمان زیر میلی‌ثانیه یک ویدئو ثبت کرد که نوردهی ۰.۰۰۰۳۵ ثانیه از آن استخراج شد.
در تصویربرداری ِ حاصل، جزئیات مریخ و ایستگاه فضایی به طور همزمان قابل مشاهده است. این تصویر برجسته دوشنبۀ گذشته ساعت ۰۵:۱۵:۴۷ به وقت محلی از شمال شرقی سن دیگو، کالیفرنیا، آمریکا به دست آمد. اگرچه از نظر زاویه‌ای، مریخ بسیار کوچکتر از ایستگاه فضایی است، اما مریخ در چند هفتۀ آینده به حداکثر اندازۀ زاویه‌ای خود نزدیک می‌شود، زیرا سیاره آبی(زمین) در مدارهای مربوطه خود در نزدیکترین فاصله تا سیاره سرخ(مریخ) به دور خورشید گردش می‌کند.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید