شکایت اپیک گیمز از گوگل و اپل به خاطر حذف فورتنایت از فروشگاه های مجازی آن‌ها

روز گذشته دو شرکت اپل و گوگل بازی فورتنایت را به خاطر اضافه شدن سیستم پرداخت درون برنامه ای به آن از فروشگاه های مجازی خود حذف کردند و به دنبال همین اتفاق شرکت آمریکایی اپیک گیمز که توسعه دهنده این بازی است از اپل و گوگل شکایت کرد.

موضوع مناقشه میان این شرکت ها آن است که آیا اپیک گیمز این حق را دارد که یک سرویس پرداخت مستقیم را درون بازی فورتنایت قرار دهد و به نوعی سیستم های پرداخت دو شرکت گوگل و اپل را دور بزند و دیگر بابت هر تراکنش کمیسیون ۳۰ درصدی آنها را پرداخت نکند یا خیر؟

در پرونده شکایت اپیک گیمز آمده است که اپل به یک قدرت بلامنازع بدل شده و در تلاش است که کنترل بازارها را در دست گرفته و مانع هر گونه رقابت یا نوآوری شود.

اپل حالا بزرگتر، قدرتمندتر، تثبیت شده تر و نابودکننده تر از سال پیش است. ابعاد و اندازه این شرکت و محدوده فعالیتش به قدری بزرگ شده که هر شرکت انحصارطلب دیگر در تاریخ را پشت سر می گذارد.

حذف فورتنایت

در پرونده شکایت اپیک علیه گوگل نیز غول جستجوی دنیا به ترک ریشه های ایده آل گرایانه اش متهم شده و در آن گفته شده که اندروید دیگر یک اکوسیستم باز نیست. در متن این شکایت آمده است:

در سال ۱۹۹۸ میلادی گوگل به عنوان یک شرکت جوان با یک شعار منحصر بفرد راه اندازی شد: شیطان نباشید! حالا ۲۲ سال از آن زمان گذشته و گوگل این شعار را به کلی رها کرده و با تکیه بر ابعاد و اندازه خود به رقبا، صاحبان ایده، مشتریان و کاربرانش در بازارهایی که تحت انصار آن قرار دارند ضرر می زند.

اوایل دیروز اپل اعلام کرد که تصمیم گرفته فورتنایت را از اپ استور خود حذف کند چراکه این بازی قوانین آن را زیر پا گذاشته است. اپل مدعی شد که در قبال همه توسعه دهندگان رویکردی یکسان دارد و این قوانین برای حفظ اپ استور طراحی شده اند.

در نتیجه همین اقدام فورتنایت در اپ استور حذف شد و اپل ضمن اشاره به این موضوع خاطرنشان کرد که به همکاری هایش با اپیک ادامه می دهد تا مشکل را رفع نماید.

اپیک قابلیتی را در اپ خود تعبیه کرده بود که از جانب اپل بازنگری یا تایید نشده بود و به زعم اپل این شرکت با هدف نقض قوانین اپ استور در قبال پرداخت های درون برنامه ای که در مورد همه یکسان است دست به چنین کاری زده است.

گوگل نیز در بیانیه ای نقض قوانین خود از جانب اپیک را علت حذف فورتنایت از پلی استور عنوان کرد. در نظر داشته باشید که کاربران گوشی های اندرویدی همچنان میتوانند این بازی را از دیگر اپ استورها نظیر گلکسی استور برای گوشی های سامسونگ دانلود نمایند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید