شناسایی سیاهچاله‌ها با “امواج گرانشی”

اخترشناسی در پنج سال گذشته با انقلاب عظیمی همراه بوده است، چرا که دانشمندان از شکاف‌های موجود در تار و پود فضا-زمان (که امواج گرانشی نام دارند) برای کشف اسرار سیاهچاله‌ها استفاده کردند؛ دنیای سیاهچاله‌ها تا پیش از این ناشناخته باقی مانده بود.

MIT Black Hole Origin

امواج گرانشی زمانی ایجاد می‌شوند که دو سیاهچاله در رویدادی پرمخاطره حجم قابل توجهی انرژی آزاد می‌کنند. تا به امروز، سرنخ‌های اندکی دربارۀ دلایل و چگونگی ادغام سیاهچاله‌ها وجود داشت. به تازگی محققان پروژه‌های لایگو و ویرگو از یک سری اکتشاف خبر دادند که نخستین شواهد از منشاء ادغام سیاهچاله‌ها را ارائه می‌کند. محققان دانشگاه موناش نقش بی‌بدیلی در پیش‌برد این تحقیق داشتند.

“شانیکا گالودیج” دانشجوی دکتری دانشکده فیزیک و اخترشناسی دانشگاه موناش خاطرنشان کرد: «ما از کشف ۴۴ ادغام سیاهچاله خبر دادیم؛ یعنی افزایشی بیش از چهار برابریِ تعداد سیگنال‌های امواج گرانشی که پیشتر شناخته شده بود. اگر تعداد سیاهچاله‌های بیشتری برای مطالعه داشته باشیم، می‌توانیم به پرسش‌های عمیق‌تری دربارۀ نحوه ادغام این منظومه‌های سیاهچاله‌ای پاسخ دهیم.»

یکی از کلیدی‌ترین سرنخ‌ها از اسپین یا چرخش سیاهچاله‌ها به دست می‌آید. جهت چرخش سیاهچاله بر سیگنال امواج گرانشی تاثیر می‌گذارد. دکتر “کوام تالبوت” نویسنده مقاله از دانشکده فیزیک و اخترشناسی دانشگاه موناش گفت: «دو نظریه برای ادغام سیاهچاله‌ها ارائه شده است. گاهی، جفت ستاره‌ها به ایجاد جفت سیاهچاله‌هایی می‌پردازند که ادغام شده و شکاف‌هایی در فضا-زمان موسوم به امواج گرانشی ایجاد می‌کنند. همچنین دو سیاهچاله‌ می‌توانند به یکدیگر برخورد کنند.»

پروفسور “اریک تران” از دانشگاه موناش بیان کرد: « به نظر می‌رسد سیاهچاله‌ها با راه‌های مختلفی با هم ادغام می‌شوند. برخی سیاهچاله‌های دوتایی از جفت ستاره‌ها پدید می‌آیند و برخی دیگر قبل از اینکه شریکی برای ادغام پیدا کنند، در کیهان پرسه می‌زنند. در هر صورت، حجم قابل ملاحظه‌ای از انرژی در “امواج گرانشی” آزاد می‌شود.»

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید