سیاهچاله‌ای که با قدرت پلاسما پرتاب می‌کند

به گفتۀ اخترشناسان، سیاهچاله کلان جرم کهکشان مسیه ۸۷ که نخستین‌بار در سال ۲۰۱۹ از آن عکس گرفته شد، از نوع چرخان است و با میدان مغناطیسی قدرتمند خود، جت‌های پلاسما را با سرعت نزدیک به نور تا فاصلۀ ۶ هزار سال نوری دورتر پرتاب می‌کند.

Gigantic Jet Spied From Black Hole in Early Universe scaled

سیاهچاله مرکزی کهکشان مسیه ۸۷ که نخستین‌بار عکس آن در سال ۲۰۱۹ ثبت شد، در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از سیاره زمین قرار دارد. قطر این سیاهچاله‌ ۴۰ میلیارد کیلومتر است و دانشمندان آن را یک “غول” توصیف کرده‌اند.

این سیاهچاله که جرمی ۶.۵ میلیون برابر خورشید دارد، ماده را به سمت خود می‌کشد و به دور یک دیسک می‌چرخاند. بخشی از ماده که از افق رویداد سیاهچاله می‌گریزد بصورت جت پلاسمایی با سرعت نزدیک به نور از سیاهچاله دور می‌شود. در واقع میدان مغناطیسی ایجاد شده در سیاهچاله باعث شکل‌گیری جریان جت خروجی به طول ۶۰۰۰ سال نوری می‌شود.

M Black Hole Magnetic Field Lines Relativistic Jet

این محاسبات جدید تطابق بی‌سابقه‌ای با مشاهدات نجومی دارند و نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین را تأیید می‌کنند. این نشان می‌دهد نسبیت عام دقیق‌ترین و طبیعی‌ترین توضیح برای وجود سیاهچاله‌های کلان‌جرم در مرکز کهکشان‌ها است.

سیاهچاله‌ها به هیچ وجه چاله نیستند، در واقع اجرامی با جرم بسیار زیاد هستند که در یک محدوده چگالیده و فشرده، شده‌اند. گرانش سیاهچاله به حدی زیاد است که حتی نور هم نمی‌تواند از چنگال آنها بگریزد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Astronomy منتشر شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید