سرعت چرخش زمین بیشتر شده است!

دانشمندان یک مشاهدۀ شگفت‌انگیز انجام دادند: «چرخش زمین به دور محور خود شتاب گرفته است.» در حالی که بسیاری از مردم جهان با توجه به وقایع ناگوار سال ۲۰۲۰ انتظار داشتند این سال هر چه زودتر تمام شود، اکنون دانشمندان می‌گویند کره زمین نیز در این عجله سهیم بوده و سال گذشته را سریع‌تر از حالت عادی چرخیده است، رخدادی که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است.

earth spinning fast skip second x

یک چرخش به دور محور زمین معادل ۲۴ ساعت یا تقریباً ۸۶۴۰۰ ثانیه است. در حالی که این دوره علی‌رغم تغییرات ناشی از حرکت هسته‌ی گداخته‌ی زمین یا آب و هوای زمین تا حد زیادی ثابت بوده، اما چرخش شتابان آن ممکن است ما را مجبور کند که «یک ثانیه» را از کل سال حذف کنیم.

به عبارت دیگر، برای اولین‌بار ممکن است نیاز به کاهش یک ثانیه از سال داشته باشیم، زیرا زمین با سرعت بیشتری می‌چرخد. همانطور که زمان و تاریخ نشان می‌دهد، کوتاه‌ترین روزی که با استفاده از ساعت‌های اتمی ثبت شده، ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۲۰ بود که ۱.۴۶۰۲ میلی‌ثانیه کمتر از ۲۴ ساعت به طول انجامد. رکورد قبلی در ۵ ژوئیه ۲۰۰۵ اندازه‌گیری شد.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است سال ۲۰۲۱ با اختلاف بسیار کمی، کوتاه‌ترین سال در دهه‌های اخیر باشد. به منظور همگام‌سازی مجدد ساعت‌ها، دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که ما “یک ثانیه کامل” را از یک روز کاهش دهیم که «یک ثانیه جهش منفی» نامیده می‌شود. این اولین‌باری است که یک ثانیه کسر می‌شود. ۲۷ ثانیه جهشی گذشته مثبت بوده است، روندی که در سال ۱۹۷۲ معرفی شد که با توجه به زمان و تاریخ، به این معناست که یک ثانیه اضافه شده است.

در حالی که هنوز علت دقیق این رویداد به طور کامل مشخص نیست، دانشمندان در گذشته اظهار داشتند که سرعت چرخش بیشتر ممکن است به گرم شدن کره زمین ارتباط داشته باشد، زیرا ذوب شدن یخچال‌های طبیعی می‌تواند بر توزیع جرم سیاره یا فرآیندهای زمین‌شناسی در زیر سطح تأثیر بگذارد. همچنین سرعت چرخش زمین می‌تواند به دلیل جریان هسته مذاب داخل، تغییر فاصله زمین و ماه، شرایط آب و هوایی و الگوهای اقیانوسی نیز تغییر کند.

بدون در نظر گرفتن علت، عمل سادۀ حذف یک ثانیه از یک روز می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای فناوری‌های مدرن داشته باشد، به همین دلیل بسیاری از دانشمندان خواستار تغییر زمان خورشیدی به زمان اتمی بین‌المللی هستند که مبتنی بر شبکه بین‌المللی ساعت‌های اتمی همگام است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید