“ستارگان غنی از فسفر” بذر حیات در کیهان هستند

اخترشناسان طبقه جدیدی از ستارگان را کشف کردند که سرشار از عنصر اصلی حیات یعنی «فسفر» هستند. فسفر عنصر مهمی برای حیات بشر است اما وجود این عنصر در کیهان به طرز عجیبی غیرمعمول است. اکنون محققان نوع جدیدی از ستاره را کشف کردند که دارای فسفر بسیار فراوان است و می‌تواند نشان دهد که زندگی بیگانه رایج‌تر از آن است که تصور می‌کردیم.

assets.newatlas.com

فسفر یکی از ۶ عنصر شیمیایی بوده که برای حیات روی کره زمین ضروری است –  سایر این عناصر عبارتند از کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد. در زیست شناسی، فسفر یک عنصر ساختاری مهم در DNA و RNA است که به انتقال انرژی از طریق سلول‌ها و تنظیم سایر فرایندهای مهم کمک می‌کند.

اما مساله این است که فسفر در مقایسه با سایر عناصری که برای حیات مهم هستند به نسبت نادر است. مدت‌ها تصور می شد که فسفر بیشتر از نواخترها و ابرنواخترها سرچشمه می گیرد اما این موضوع نشان می دهد که حیات در جهان ممکن است بسیار نادرتر از چیزی باشد که امیدوار هستیم.

یک مطالعۀ جدید نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند رایج‌تر از آن باشد که فکر می‌کردیم. در این مطالعه اخترشناسان موسسه Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) و دانشگاهی در  اسپانیا ( La Coruña) موفق به کشف طبقه جدیدی از ستاره شدند که مملو از فسفر است.

محققان در این مطالعه داده‌های ناشی از  «نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلون» که یک بانک اطلاعاتی از اجرام سماوی است را بررسی کردند و نور فروسرخ که از ستاره‌های مختلف می‌آمد،  را تجزیه و تحلیل کردند. آنان در این پژوهش متوجه شدند که ۱۵ ستاره جدید حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند؛ این کشف طبقه جدیدی از ستاره‌ها را نشان می‌دهد که پیش از این هرگز شناخته نشده بودند.

star

موضوع عجیب‌تر این بود که این ستاره‌ها همچنین مقادیر بالایی از عناصر دیگر مانند منیزیم، سیلیکون، اکسیژن، آلومینیوم و سدیم نیز دارند. پس از تحلیل‌های عمیق که در مقاله تازه‌ای در نشریه Nature Communications منتشر شد، پژوهشگران پی بردند که این الگوهای شیمیایی را نمی‌توان با درک کنونی ما از برآمدن ستارگان توضیح داد.

“توماس ماسرون” که سرپرست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: «نتایج نشان می‌دهد که نه تنها با اجرام تازه ‌ای سروکار داریم، بلکه کشف آنها راهی را برای کاوش در ساز و کارهای فیزیکی و واکنش‌های هسته ‌ای که در درون ستاره ‌ها رخ می ‌دهند، می‌گشاید.» اکنون اخترشناسان امیدوار هستند که درک بهتر از این اجرام بتواند منجر به فهم فسفر و نقش آن بعنوان جزو اصلی حیات شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید