سال ۲۰۲۰؛ بدترین سال فروش جهانی موبایل طی یک دهه‌ی اخیر

شیوع بیماری کرونا گویا همچنان به بازار گوشی‌های هوشمند ضربه می‌زند. درحالی‌که چندی پیش خبری منتشر شد که از رشد فروش لوازم جانبی کامپیوتر مانند کیبورد و ماوس خبر می‌داد؛ اما تاکنون شاهد گزارش‌های متعددی بودیم که افت فروش تلفن‌های هوشمند را تأیید می‌کنند.

شاید دلیل اصلی نیز کاهش تمایل کاربران در شرایط خودقرنطینگی و مبارزه با بیماری کرونا برای خرید گوشی هوشمند جدید باشد. در هر حال، تحلیلگران معتقد هستند که فروش کم گوشی‌های هوشمند ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه داشته باشد.

در ماه فوریه ۲۰۲۰ مشخص شد که فروش گوشی‌های هوشمند با افت ۴۰ درصدی همراه بوده است و دلیل اصلی آن نیز تعطیلی کارخانه‌های سازنده قطعات مورد نیاز گجت‌های قابل حمل ازجمله تلفن‌های هوشمند عنوان شده است.

تحلیلگران شرکت CCS نیز با بررسی شرایط بازار گوشی‌های هوشمند تخمین می‌زنند که آمار فروش گوشی‌های هوشمند به کمترین میزان خود طی ۱۰ سال گذشته می‌رسد؛ اما با عبور از بیماری کرونا شاهد رشد مجدد بازار تلفن‌های هوشمند خواهیم بود.

نمودار فروش گوشی‌های هوشمند

در گزارش منتشرشده شرکت CCS نیز گسترش بیماری کرونا و درنتیجه تعطیلی بازارها و کاهش سفارشات، علت اصلی افت فروش گوشی‌های هوشمند عنوان شده است. باید در نظر داشته باشید که برخی از کشورها روی تأمین نیازهای ضروری شهروندان تمرکز کرده‌اند و در حال حاضر سفارشات کالاهای ضروری به‌صورت آنلاین در اولویت قرار دارد؛ برای مثال چندی پیش آمازون اعلام کرد که در کشورهای اروپایی درگیر با بیماری کرونا تنها سفارش کالاهای ضروری را می‌پذیرد.

شرکت CCS تخمین می‌زند که سال ۲۰۲۰ تنها ۱/۲۶ میلیارد دستگاه گوشی هوشمند در سراسر دنیا فروخته می‌شود که نسبت به ده سال گذشته، کمترین آمار فروش تلفن هوشمند است؛ برای مثال در سال ۲۰۱۹ شاهد فروش ۱/۴۱ میلیارد گوشی هوشمند در سراسر دنیا بودیم. در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نیز تخمین زده می‌شود که شاهد افت فروش ۲۹ درصدی گوشی‌های هوشمند نسبت به همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ باشیم.

با این حال، تحلیلگران معتقد هستند که سال ۲۰۲۱ شرایط برای بازار گوشی‌های هوشمند بهتر می‌شود و نسبت به سال ۲۰۱۹ با رشد ۴ درصدی همراه خواهد بود. در سال ۲۰۲۲ نیز بازار گوشی‌های هوشمند با رشد ۱۳ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ با روند بهتری به کار خود ادامه خواهد داد.

با وجود اینکه شاهد افت فروش گوشی‌های هوشمند هستیم؛ اما شرکت CCS معتقد است که میزان فروش گوشی‌های هوشمند مبتنی بر ارتباطات ۵G نسبت به سال ۲۰۱۹ با رشد بیشتری همراه است و احتمالا تا پایان سال شاهد فروش ۲۱۰ میلیون دستگاه تلفن هوشمند سازگار با ارتباطات ۵G خواهیم بود.

همچنین تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۲۴ آمار فروش گوشی‌های هوشمند با قابلیت سازگاری با ارتباطات ۵G به بیش از ۱/۱۵ میلیارد دستگاه برسد و درواقع بیش از ۵۸ درصد گوشی‌های هوشمند فروخته‌شده در بازار را مدل‌های ۵G تشکیل دهند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید