ساخت قدرتمندترین آهن‌ربای ابررسانا

محققان قوی‌ترین آهن‌ربای ابررسانا را با دمای بالا آزمایش کردند که با مصرف ۳۰ وات برق، یک میدان مغناطیسی بسیار قدرتمند ایجاد می‌کند. این میدان مغناطیسی مورد نیاز «فرایند همجوشی» و بدست آوردن انرژی پاک است.

magnet

این آهنربا ۱۲ بار قدرتمندتر از نمونه‌های به کار رفته در دستگاه MRI است. محققان که این آهنربا را آزمایش کردند، امیدوارند تا دهه ۲۰۳۰ میلادی در راکتورهای همجوشی بزرگ به کار برند. همجوشی هسته‌ای فعلی برخلاف فناوری‌های فعلی، فرآیندی را دنبال می‌کند که در قلب ستارگان رخ می‌دهد و انرژی پاک و تجدیدپذیر بدست می‌آید.

محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با همکاری شرکت CFS این آهنربا را ساختند. این قدرتمندترین آهن ربای ابررسانا جهان با دمای بالا است که محققان موسسه ماساچوست آن را آزمایش کردند. دلیل اهمیت چنین آزمونی آن است که آهنربای مذکور با مصرف تنها ۳۰ وات برق، میدان مغناطیسی بسیار قدرتمندی ایجاد می‌کند که برای فرایند همجوشی مناسب است.

MIT Fusion Magnets PRESS

این در حالی است که آهنرباهای مسی که در تحقیقات پیشین MIT به کار رفته‌اند، ۲۰۰ میلیون وات برق برای فعالسازی نیاز داشتند. علاوه برآن طی آزمایش قدرت آهنربا به ۲۰ تسلا رسید که قوی‌ترین میدان مغناطیسی در نوع خود است که تاکنون از این طریق روی زمین ایجاد شده است.

بنابراین کاهش مصرف انرژی بسیار قابل توجه است و نشان می‌دهد هنگام استفاده از آهنربا در توکامک (دستگاهی که برای همجوشی به کار می‌رود)، برق تولیدی دستگاه بسیار بیشتر از میزان مصرفی آن خواهد بود. توکامک دستگاهی است که با استفاده از میدان‌ مغناطیسی، پلاسما با دمای حداکثر ۱۰۰ میلیون درجه را در محفظه‌ای دونات شکل به دام می‌اندازد. در یک توکامک، سیم‌های میدان مغناطیسی ذرات پلاسما را به دام می‌اندازند تا شرایط لازم برای همجوشی را مهیا سازند.

Untitled

این موفقیت نقطه عطفی در توسعه آهنربای ابررسانایی دما بالا محسوب می‌شود که می‌تواند راه را برای تولید انرژی بدون کربن هموارتر کند. به نظر می‌رسد تلاش‌های دانشمندان در مسیر خوبی قرار گرفته و آینده انرژی همجوشی بیش از هر زمان دیگری به روزهای خوب خود نزدیک می‌شود.

همجوشی محصور‌شده مغناطیسی، نقشی محوری در تحقیقات فناوری در راستای برنامه‌های کربن‌زدایی دارد، زیرا این فناوری به بشریت این اجازه را می‌دهد تا به مقادیر زیادی از انرژی پاک دست یابد. این دستگاه همان واکنش‌‌هایی را که در خورشید رخ می ‌دهد، شبیه‌ سازی می‌ کند و هدف از ساخت آن این است که ثابت شود تولید برق با همجوشی هسته‌ای در مقیاس تجاری امکان‌پذیر است.

محققان قصد دارند اولین دستگاه آزمایشی با تولید انرژی خالص که SPARC نام دارد را تا سال ۲۰۲۵ راه‌اندازی کنند. همچنین دانشمندان در بلند مدت در تلاشند تا ساخت اولین نیروگاه همجوشی هسته‌ای را در دهه ۲۰۳۰ به اتمام برسانند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید