رییس سازمان فناوری: تعرفه برق برای ماینینگ رمزارزها باید تغییر کند

«امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاون وزیر ارتباطات در گفتگو با دیجیاتو استفاده از برق یارانه‌ای جهت ماینینگ را نوعی سوءاستفاده از برق ارزان می‌داند. او خبر می‌دهد که ماینینگ به عنوان یک صنعت شناخته می‌شود و از مدت‌ها پیش پیشنهاداتی در همین رابطه ارائه شده است که هنوز به نتیجه نرسیده است.

یکشنبه هفته گذشته (۱۹ خرداد) بود که «همایون حائری»، معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در یک نشست خبری اعلام کرده بود که با توجه به گسترش فارم‌های ماینینگ، «اگر رشد مصرف ادامه پیدا کند وزارت نیرو ناگزیر به ایجاد تعرفه صادراتی برق، برای استخراج کنندگان بیت کوین خواهد بود.» او همچنین با اشاره به محدودیت در صنعت برق و قیمت ارزان آن، گفته بود که گروهی در حال سوءاستفاده از برق ارزان برای ماینینگ هستند.

امروز (۲۵ خرداد) امیر ناظمی در حاشیه نشست خبری ارائه کارنامه دولت الکترونیکی، در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به این پرسش که چرا دولت زودتر فکری به حال صنعت ماینینگ نکرده است، گفت:

«ما فکر کرده بودیم و پیشنهادات خودمان را داده بودیم. این طرح روز یکشنبه هفته گذشته از کمیسیون‌های دولت بیرون آمد و در خود هیات وزیران مطرح شد اما رای نیاورد و دوباره به کمیسیون ارجاع داده شد. در یک سال گذشته، کمیسیون‌ اقتصادی و کمیسیون‌های فرعی، اصلی و تخصصی جلساتی در این رابطه داشته‌اند اما در نهایت پیشنهادات در هیات وزیران رد شد و به کمیسیون اقتصادی برگشت. حالا امیدواریم حالا که این طرح به کمیسیون برگشته دوباره بررسی شود.»

او در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان استفاده برق ارزان برای ماینینگ را نوعی سوءاستفاده دانست و آیا تعرفه برق باید برای این استفاده تغییر کند یا خیر گفت: «بله این حتما سوءاستفاده از برق ارزان است و تعرفه برای آنها باید تغییر کند.» ناظمی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر ماینینگ صنعت است، چه تفاوتی بین صنعت ماینینگ و سایر صنایع وجود دارد که قیمت برق باید برای آن تغییر کند، گفت:

«ماینینگ صنعت است. اما در حال حاضر تحت عنوان رمز ارز دیجیتالی برق-فروشی می‌شود. یعنی این کار ارزش افزوده‌ای برای رفاه شهروندان ندارد. کسی که دارد از برق استفاده می‌کند، X تومان یارانه برق دریافت می‌کند و اینجا آن X تومان تحت عنوان ماینینگ به کار گرفته می‌شود. در سایر صنایع هم ما این دوگانگی را داریم. یعنی مواردی که به زندگی رفاهی و عمومی مربوط می‌شود، تعرفه‌اش با سایر موارد تفاوت می‌کند. اساساً دادن پروانه بهره‌برداری به خاطر همین موضوع است.»

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید