رودخانۀ تاریک به قلب عقرب

به نظر می‌رسد رودی تاریک از افق، به سمت ابرهای رنگی در نزدیکی ستارۀ غول‌پیکر سرخ «قلب عقرب» در جریان است. این رودخانۀ تاریک، یک سحابی غبارآلود است که نور ستارگان پس زمینه‌ در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری را تار کرده است. این سحابی، غالبأ شامل گاز مولکولی هیدروژن است.

Reflections APOD

نور ستاره پخش کنندۀ غبار، در اطراف قلب عقرب(ستاره آلفای عقرب) یک سحابی بازتابی زرد رنگ ِ غیرعادی به وجود آورده است. در بالای آن، ستارۀ دوتایی آبی روشن “رو مارافسای” در یک سحابی بازتابی آبی غباری معمولی‌تر ادغام شده است؛ همچنین سحابی نشری قرمز رنگ، در فضای میان ستاره‌ای، پخش شده است. خوشۀ ستاره‌ای M4 تقریبأ شبیه یک ستارۀ درخشان در بالا و سمت راست ِ ستارۀ “قلب عقرب” دیده می‌شود که در فاصلۀ ۷۰۰۰ سال نوری از ما واقع شده است.

رودخانۀ تاریک حدود ۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. عکاس برای ایجاد یک چشم‌انداز خیره‌کننده از آسمان ِ شب، تمام نوردهی‌های پس زمینه و پیش زمینه را در یک شب با یک دوربین و لنز تله فوتو، از یک مکان ثبت کرده است. این تصویر حیرت‌آور دامنۀ گوناگونی از روشنایی و رنگ را به وجود آورده که چشمان شما نمی‌توانند آن را درک کنند. این عکس ترکیبی که در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ از پناهگاه ملی حیات وحش بوسکه دل آپاچی- نیو مکزیکو، گرفته شده؛ سیارۀ مریخ را نشان می‌دهد که هنوز در نزدیکی افق شرقی قرار دارد و در حال ِ بالا آمدن برای پیوستن به “قلب عقرب” در آسمان است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید