راهکار چین برای سبقت از کره: سرقت اسرار تجاری و استخدام کارمندان سامسونگ و ال‌جی

یک خبرگزاری ژاپنی در گزارشی مفصل به تلاش چین برای سرقت اسرار تجاری شرکت‌های کره‌ای به ویژه سامسونگ و استخدام کارمندان آن‌ها با حقوق های بسیار بالا پرداخته است.

گزارش جدید روزنامه Nikkei Asia از نبردی پنهان میان چین و کره جنوبی در صنعت تکنولوژی خبر می‌دهد که سامسونگ و ال‌جی در کانون آن هستند. این گزارش اشاره می‌کند که شرکت‌های چینی با ارائه پیشنهادهای شغلی وسوسه کننده سامسونگ را هدف گرفته و با استفاده از هکرها در پی سرقت اسرار تجاری فناوری‌هایی مثل نمایشگر OLED هستند که دو غول کره‌ای تخصص بالایی در آن دارند.

در ادامه گزارش آمده که دولت کره جنوبی کاملا از کارزار سرقت اسرار تجاری چین باخبر بوده و به شرکت‌های کره‌ای برای حفظ آنها کمک می‌کند. در این گزارش به طور ویژه به سامسونگ پرداخته شده، ولی اشاره شده که چینی‌ها دیگر شرکت‌های کره‌ای موفق مثل ال جی را نیز هدف قرار داده‌اند.

بر اساس آمارهای سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی (NIS)، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹، ۱۲۳ مورد افشای اطلاعات محرمانه مربوط به صنعت تکنولوژی در کره جنوبی ثبت شده که بیشتر آنها (۸۳ مورد) به چین ارسال شده است. این اسرار شامل اطلاعات مهم تکنولوژی‌هایی مثل نیمه‌رسانا، نمایشگر و کشتی‌سازی بوده‌اند که شرکت‌های کره‌ای در آنها تخصص بالایی داشته و در برخی موارد از رقبا برتر هستند.

سامسونگ سیاست‌های سختگیرانه برای جلوگیری از بیرون رفتن اسرار تجاری از کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌های خود می‌کند

آنطور که در گزارش آمده اوت سال ۲۰۲۰ سه مرد به جرم تلاش برای سرقت اطلاعات محرمانه نمایشگرهای OLED سامسونگ و تحویل آنها به چین دستگیر شده و ممکن است حداقل ۳ سال زندانی شوند.

سامسونگ برای جلوگیری از سرقت اسرار تجاری توسط کارمندان خود سیاست‌های امنیتی سختگیرانه‌ای را در پیش گرفته است. برای مثال دوربین و میکروفن موبایل کارمندان این شرکت در آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌ها غیرفعال می‌شود. علاوه بر این کاغذ پرینتر برخی آزمایشگاه‌ها دارای لایه فلزی است تا به کمک دستگاه فلزیاب بتوان از بیرون برده شدن اسناد همراه با کارمندان جلوگیری کرد. سامسونگ حتی در دوران قرنطینه که بسیاری از کارکنان دورکار شده بودند نیز اجازه بیرون بردن اطلاعات فنی از آزمایشگاه‌های خود را نداد.

اما سامسونگ با مشکل بزرگتری روبروست؛ این شرکت کره‌ای بیش از ۲۸۷ هزار کارمند در سراسر دنیا دارد که شرکت‌های چینی با پیشنهادی شغلی وسوسه کننده در پی استخدام آنها هستند. این شرکت‌ها با ارسال آگهی در سایت‌های کاریابی کره‌ای و درج جملاتی مثل «مزایای ویژه برای کارمندان شرکت‌های S و L» نیروی انسانی متخصص دو غول فناوری کره را هدف گرفته‌اند. (منظور از S و L سامسونگ و ال جی است)

کارمندان کره‌ای که پیشنهاد کار در چین را می‌پذیرند به منظور جلوگیری از ردیابی توسط پلیس کره و کارمندان سابق، هویت خود را مخفی کرده و یا با نام مستعار فعالیت می‌کنند. آنها برای بازگشت به خانه از مسیرهای مخصوص و شلوغ مثل هنگ کنگ یا شانگهای استفاده می‌کنند تا احتمال ردیابی آنها به حداقل برسد.

BOE امیدوار است به رقیب سامسونگ در بازار نمایشگرهای OLED موبایل تبدیل شود

روزنامه Nikkei اشاره می‌کند که شرکت چینی BOE که در زمینه تولید نمایشگر فعالیت کرده و سالهاست اشتیاق فراوانی به کنار زدن سامسونگ و ال جی و تبدیل شدن به سازنده اصلی نمایشگر آیفون دارد، حدود ۱۲۰ کارمند کره‌ای شامل بیش از ۵۰ مهندس سابق سامسونگ که روی توسعه نمایشگر OLED برای آیفون کار می‌کرده‌اند را استخدام کرده است. این شرکت نمایشگرهای بازار تعمیرات آیفون را تأمین می‌کند ولی یک تأمین کننده تایید شده آیفون نیست.

فناوری OLED آنقدر برای کره جنوبی اهمیت دارد که که دولت این کشور آن را در لیست «فناوری‌های اصلی ملی» قرار داده و سرویس اطلاعات ملی این کشور تمهیدات ویژه‌ای برای عدم سرقت آن در نظر گرفته است.

Nikkei می‌افزاید تراشه ساز چینی SMIC که در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد نیز بسیاری از کارکنان متخصص کره جنوبی را استخدام کرده که اسامی حداقل ۶۲ نفر از آنها در پتنت‌های مربوط به این شرکت دیده می‌شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید