دولت بریتانیا ممکن است مانع از فروش Arm به انویدیا شود

سافت‌بنک غول مخابراتی ژاپن در قراردادی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار با فروش Arm به انویدیا موافقت کرده است. حال بر اساس برخی گزارش‌ها دولت بریتانیا به دنبال جلوگیری از نهایی شدن این قرارداد است.

منتقدین بریتانیایی نسبت به فروش Arm به انویدیا هشدار داده‌اند و می‌گویند این قرارداد در صورت نهایی شدن می‌تواند هزاران کارمند این شرکت را در معرض از دست دادن شغل قرار داده و جایگاه Arm در سطح جهان را به خطر بیندازد.

Arm در کمبریج انگلستان واقع شده و تا پیش از تصاحب توسط گروه ژاپنی سافت‌بنک در سال ۲۰۱۶، یک شرکت مستقل به شمار می‌رفت. تصاحب این شرکت توسط غول ژاپنی تداخلی در کسب و کار و عملیات‌های آن به وجود نیاورد ولی حالا برخی از منتقدین می‌گویند این اتفاق ممکن است دوباره تکرار نشود و Arm تحت مدیریت انویدیا دچار تغییرات گسترده شود.

مقامات بریتانیا به ویژه نگران هستند که فروش Arm روی اقتصاد و سلطه این کشور در بازار نیمه رساناها تأثیر منفی بگذارد. این شرکت یکی از دارایی‌ها ارزشمند بریتانیاست و به نظر می‌رسد مقامات آن به راحتی حاضر به فروش آن حتی با قیمت گزاف ۴۰ میلیارد دلار نیستند.

انویدیا قول داده تا تغییری در مدل کسب و کار Arm ایجاد نکند و از تبدیل بریتانیا به قطب تحقیقات هوش مصنوعی در دنیا خبر داده است که در درازمدت به اقتصاد این کشور کمک خواهد کرد. انویدیا در همین راستا چند روز قبل اعلام کرد قوی‌ترین ابرکامپیوتر بریتانیا را در شهر دانشگاهی کمبریج می‌سازد. با این وجود برخی از مقامات بریتانیایی همچنان نسبت به فروش Arm بدبین هستند.

پیش‌بینی می‌شود انویدیا از سوی رگولاتورهای آمریکایی و اروپایی نیز تحت فشار قرار گیرد چرا که با تصاحب Arm برتری قابل توجهی نسبت به رقبا پیدا خواهد کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید