دسترسی به زیردامنه‌های سایت اپل در ایران مسدود شد

از سال گذشته تاکنون برای کاربران اپل مشکلات زیادی رقم خورده است. در ابتدا با حذف بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی شاهد از بین رفتن فروشگاه‌های اپلیکیشن و در ادامه با محدود شدن دسترسی به اکانت‌های سازمانی مشکلات فراوانی را شاهد بودیم. بسیاری از شرکت‌های ایرانی برای کاربران آیفون در داخل از کشور در بازه‌های مختلف نسخه‌ای متفاوت از اپلیکیشن را با اکانت‌های مختلف سازمانی منتشر کردند اما این فرایند قانونی و پایدار نیست.

در بعد دیگر، مشکلات سیاسی به وجود آمده باعث شد تا رویکرد مسئولان در کشور به مقابله با آیفون و شرکت‌های آمریکایی باشد. حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که ۱۵ طرح برای مقابله با اقدامات آمریکا علیه ایران تدوین‌ شده و به‌تدریج در کمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق برخی گمانه‌زنی‌ها تبلیغ محصولات اپل در داخل کشور ممنوع و وزارت ارتباطات موظف است از رجیستری محصولات این شرکت خودداری کند.

از روز گذشته باخبر شدیم که امکان تائید اعتبار (Verify) اپلیکیشن‌های سازمانی نیست و با اخطار عدم دسترسی به اینترنت رو‌به‌رو می‌شویم. با تحقیق و جست‌وجو بیشتر متوجه شدیم تعداد زیادی از زیردامنه‌های وب‌سایت‌ اپل فیلتر شده است. با مراجعه‌ به زیردامنه‌ی ppq.apple.com، جهت تأیید اعتبار اپلیکیشن‌های سازمانی، با صفحه پیوند‌ها مواجه می‌شوید. این بدان معنی است که از این‌ پس برای تأیید اعتبار اپلیکیشن‌ها باید از سرویس‌های تغییر آی‌پی استفاده کنید. به زبان دیگر جدای از تمامی مشکلات برای انتشار اپلیکیشن، عدم دسترسی به زیردامنه‌ی مربوط نیز به چالش‌های پیش‌رو اضافه خواهد شد.

این محدودیت از داخل کشور اعمال‌ شده است. اگر بخواهیم از بعد دیگری نگاه کنیم، استفاده از PWA یا وب اپلیکیشن‌های پیش‌رونده بهترین و پایدار‌ترین روش استفاده از سرویس‌های داخلی برای کاربران آیفون است که البته می‌تواند تجربه متفاوتی را برای شما رقم زند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید