دادگاه الیزابت هولمز سال آینده برگزار می شود؛ ۲۰ سال زندان در انتظار موسس ترانوس

بنیانگذار شرکت Theranos که در زمینه بیوتکنولوژی فعالیت می کرد قرار است تابستان آینده در دادگاه حاضر شود و اگر اتهامات مطرح شده علیه وی ثابت گردند انتظار می رود که به ۲۰ سال زندان و پرداخت میلیون ها دلار جریمه محکوم گردد.

الیزابت هولمز و رامش بالوانی رئیس سابق هیئت مدیره شرکت ترانوس چندی پیش به خاطر ۱۱ اتهام مختلف دستگیر شدند که براساس دو مورد از آنها ترانوس به دسیسه چینی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران، پزشکان و بیماران متهم گردید.

طبق گزارشی که بلومبرگ در این باره منتشر کرده است تیم وکلای هولمز قصد دارند در دفاعیات خود اعلام کنند که یکی از گزارشات نشریه وال استریت ژورنال روی قانونگذاران فدرال و تصمیم گیری شان در رابطه با این پرونده اثر گذاشته است.

الیزابت هولمز

شرکت ترانوس در سال ۲۰۰۳ میلادی توسط الیزابت هولمز ۱۹ ساله که درس و دانشگاه را در استنفورد رها کرده بود تاسیس شد و توانست ۷۰۰ میلیون دلار را از طریق سرمایه گذاران خصوصی اش جمع آوری کند. این سرمایه گذاران معتقدند که هولمز با فریب چندین ساله آنها در مورد تکنولوژی دروغین شرکت تازه تاسیسش و همچنین ارائه اطلاعات نادرست در مورد عملکرد مالی ترانوس توانسته آنها را گمراه کرده و به سرمایه گذاری تشویق نماید.

الیزابت هولمز در زمان تاسیس ترانوس تنها ۱۹ سال سن داشت

ترانوس نخستین بار در اکتبر سال ۲۰۱۵ زیر ذره بین بازرسان قرار گرفت؛ یعنی زمانی که نخستین گزارش در مورد ناکارامدی تکنولوژی آزمایش خون این استارتاپ منتشر شد. در آن دوران ترانوس یکی از شرکت های پر سر و صدای سیلیکون ولی بود که ارزشی برابر با ۹ میلیارد دلار پیدا کرده بود و پشتیبانی و حمایت افراد شناخته شده ای نظیر تیم دراپر و رابرت مرداک آن را در کانون توجه همه قرار داده بود.

در ادامه و به لطف انتشار همین گزارش مشخص شد که ترانوس تهدیدی علیه سلامت عمومی است چراکه تکنولوژی ارائه شده توسط آن طبق ادعای بنیانگذارش میتوانست آزمایشات گسترده خون را با دریافت تنها چند قطره از نمونه خون بیماران به انجام برساند.

طبق گزارشی که وال استریت ژورنال در این باره منتشر کرده است بازرسان دولت فدرال بالغ بر صد میلیون صفحه شواهد مستدل در رابطه با مجرم بودن هولمز گردآوری کرده اند اما او همچنان بر بی گناهی خود تاکید دارد.

بعد از مطرح شدن این اتهامات خانم هولمز از سمت خود کناره گیری کرد و کمی بعد فعالیت های شرکت ترانوس نیز تقریبا متوقف شد. در ادامه کتابی با عنوان Bad Blood منتشر شد که در آن به ارائه اسنادی در رابطه با اسرار و دروغ های ترانوس پرداخته شده بود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید