“خورشید مصنوعی” در چین فعال شد

رسانه‌های چین گزارش دادند که این کشور برای نخستین‌بار توانست با موفقیت راکتور همجوشی هسته‌ای (خورشید مصنوعی) خود را به فعال کند و به پیشرفت چشمگیری در زمینۀ تحقیقات انرژی هسته‌ای دست یابد.

GettyImages

رآکتور توکامک HL-۲M بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین ابزار تحقیقات تجربی همجوشی هسته‌ای چین محسوب می‌شود و دانشمندان امیدوارند این رآکتور بتواند به طور بالقوه منبع قدرتمندی از انرژی پاک را فراهم کند. این رآکتور از یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای همجوشی پلاسماهای داغ و گرمایی استفاده می‌کند و این قابلیت را دارد که به دمای بیش از ۱۵۰ میلیون درجه سانتی‌گراد برسد که این دما تقریبا ۱۰ برابر گرم‌تر از حرارت هسته‌ای خورشید است.

این رآکتور هسته‌ای در استان «سیچوان» واقع در جنوب غرب چین قرار دارد و ساخت آن اواخر سال گذشته میلادی کامل شد و به دلیل گرما و انرژی عظیمی که تولید می‌کند، اغلب به «خورشید مصنوعی» معروف است. توسعه انرژی همجوشی هسته‌ای نه تنها راهی برای تامین نیازهای استراتژیک حوزه انرژی چین محسوب می‌شود، بلکه در زمینه توسعه پایدار انرژی و اقتصاد ملی چین نیز دارای اهمیت زیادی است.

دانشمندان چینی از سال ۲۰۰۶ تاکنون، مشغول ساخت نسخه‌های کوچکتری از رآکتورهای همجوشی هسته‌ای هستند و قصد دارند تا از طریق همکاری با دانشمندان مسئول ساخت رآکتور آزمایشی بین‌المللی گرما هسته‌ای(Thermonuclear)، از این اختراع استفاده نمایند.

thehlmtokam

همجوشی از طریق ادغام هسته‌های اتمی، حجم گسترده و عظیمی از انرژی تولید می‌کند و این روند عکس روند شکافت هسته‌ای است. شکافت هسته‌ای در تولید تسلیحات اتمی و نیروگاه‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و طی فرآیند شکافت هسته‌ای، هسته‌های اتمی خرد و قطعه قطعه می‌شوند.

در جریان همجوشی، بر عکس شکافت هسته‌ای، هیچ گاز گلخانه‌ای منتشر نمی‌شود و در نهایت خطر کمتری در زمینه بروز حوادث و یا سرقت مواد اتمی وجود دارد. با این حال، همجوشی هم بی‌نهایت دشوار و هم بسیار هزینه بردار است. کل هزینه ساخت رآکتور آزمایشی بین المللی گرما هسته‌ای، مبلغی معادل ۲۲.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

به گفته یکی از محققان این پروژه: زمان محدودسازی انرژی در دستگاه‌های توکامک کمتر از یک ثانیه است. این در حالی است که مدت زمان تخلیه HL-۲M حدود ۱۰ ثانیه و مدت زمان محدود کردن انرژی آن چند صد میلیونیم ثانیه است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید