خبری از کاوشگر «مریخ ۲۰۲۰»

مهندسان ناسا در حال شبیه‌سازی ورود و فرود کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ در سیاره سرخ هستند. انتظار می رود این کاوشگر سال آینده پرتاب گردد. هدف از پرتاب آن، مطالعه قابلیت سکونت مریخ و قابلیت آن در پشتیبانی یا عدم پشتیبانی آن از حیات میکروبی در گذشته است.

mars rover
تصویری هنری از کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ در حال انجام ماموریت.

به گزارش بیگ بنگ، کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ ناسا به منظور آماده‌سازی برای پرتاب به مقصد سیاره سرخ در سال آینده، آزمایش‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. حالا آژانس فضایی آمریکا در یک پست جدید به بررسی تمامی جزئیات این فرایند جامع پرداخته تا اطمینان حاصل شود که این کاوشگر رباتیک در مقابل محیط سخت و نامناسب همسایه زمین دوام خواهد آورد. انتظار می رود این مریخ‌نورد در ماه فوریه ۲۰۲۱ به مریخ رسیده و در گودال جِزِرو فرود بیاید؛ جایی که عملیاتش را به منظور جستجوی نشانه‌های حیات میکروبی در مریخِ باستانی آغاز خواهد کرد.

بر اساس اعلام ناسا، کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ تمامی مراحل آزمایش را اعم از ورود و فرود در سطح سیاره سرخ با موفقیت پشت سر گذاشته است. ناگفته نماند که این آزمایش‌ها در آزمایشگاه پیشرانش جتِ مرکز مونتاژ فضاپیمای ناسا در پاسادنایِ کالیفرنیا به انجام رسیده است. طبق برنامه، قرار است در ماه جولای ۲۰۲۰ این کاوشگر پرتاب شود. با این حال، از ماه ژانویه امسال آزمایش‌های مختلفی را مبنی بر فرود در سطح مریخ تجربه کرده است.

H rgb jezero ellipse
نمایی از گودال جِزِرو در مریخ

تیم مهندسی برای نخستین‌بار به آزمایش اجزای اصلی کاوشگر پرداخته و از این مسئله اطمینان حاصل کردند که وقتی زمان فرود برسد، کاوشگر طبق پیش‌بینی‌ها عمل خواهد کرد. فارغ از این واقعیت که همیشه احتمال شکست در زمان ورود و فرود وجود دارد، ابزارهای تعبیه شده بر روی این کاوشگر که در عملیات آتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، با فضاپیماهای سابق فرق دارد. علاوه بر این، فرود در گودل جزرو میتواند یک چالش اساسی هم به شمار بیاید. محل فرود آن که یک گودال است، مورد توجه دانشمندان قرار گرفته، زیرا یک اراضی غنی از لحاظ ساختار سطحی مریخ محسوب می گردد که شاید رازهایی را در خصوص مریخِ باستانی در دل خود نهفته دارد.

آیا حیات در مریخ وجود دارد؟

کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ در ماه جولای یا نهایتا آگوست ۲۰۲۰ به مقصد مریخ پرتاب خواهد شد. هدف اصلی آن، تجزیه و تحلیل و گردآوری نمونه‌های خاک و سنگ است تا به پرسش‌هایی درباره احتمال حیات در گذشته و آینده در مریخ پاسخ بدهد. بخشی از عملیات این کاوشگر به افزایش دانش و اطلاعات دانشمندان و به رخ کشیدن فناوری‌هایی مربوط می شود که می توان از آن فناوری‌ها برای ماموریت‌های فضایی بعدی استفاده کرد. همچنین در این نوع عملیات‌ها میتوان بر عوامل موثر بر روی فضانوردان و سلامت آنها تاکید کرده و مطالعات مهمی در این راستا انجام داد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید