ثبت شکایات متعدد از اپل به‌دلیل کاهش عمدی توان پردازشی آیفون‌های قدیمی

گروه ۱۸ نفره‌ای که دادخواستی علیه اپل به دادگاه فدرال منطقه‌ی شمالی کالیفرنیا تقدیم کرده‌اند، بحران کند شدن آیفون را «یکی از بزرگ‌ترین موارد کلاه برداری از مشتری در تاریخ که صدها میلیون موبایل را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده» می‌دانند. این گروه در دادخواست خود اعلام کرده‌اند اپل به‌صورت عمدی باعث افت عملکرد دستگاه‌های آیفون قدیمی شده و این کار، بخشی از برنامه‌ی این شرکت برای افزایش سود ناشی از فروش محصولات جدید بوده است.

آیفون 7

در بخشی از این دادخواست آمده است:

در حالی که امضا کنندگان این دادخواست هیچ انگیزه‌ای پشت فعالیت‌های مخرب اپل درباره‌ی دستگاه‌های قدیمی نمی‌بینند، مشخص است که این شرکت به دلیلی واضح و ساده این کار را همچنان انجام می‌دهد: پول

اپل پیش از این هرگونه برنامه‌ریزی برای کاهش عمدی طول عمر هرکدام از محصولات خود را تکذیب کرده است:

ما هرگز کاری نکرده‌ایم (و نخواهیم کرد) که طول عمر هرکدام از محصولات اپل کاهش پیدا کند یا کاربر را مجبور به خرید دستگاهی جدید کند. هدف همیشگی ما این بوده که محصولاتی تولید کنیم که مشتریان ما عاشق آن‌ها باشند. ساختن آیفون‌هایی با طول عمر حداکثر ممکن بخشی از این هدف بوده است.

اپل در حال حاضر با ۶۰ شکایت مشابه به این مورد در سراسر دنیا رو‌به‌رو شده است. اولین مورد از این شکایت‌ها در سپتامبر ۲۰۱۷ ثبت شد. این پرونده زمانی ثبت شد که اپل اعلام کرد در موارد ضروری و برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی گوشی‌های آیفون، از طریق به کارگیری مواد شیمیایی مخصوص در باتری این گوشی‌ها، طول عمر این محصول را کنترل می‌کند.

اپل سیستم کنترل سطح عملکرد را در IOS نسخه‌ی ۱۰.۲.۱ معرفی کرد اما در بیانیه‌ای که برای اعلام تغییرات در به‌روزرسانی این نسخه منتشر کرد، اشاره‌ای به این موضوع نکرد. همچنین یک ماه بعد از آن هم اپل در بیانیه‌ای فقط اشاره‌ای مبهم به «پیشرفت‌هایی» کرد که منجر به کاهش چشمگیر خاموش شدن ناگهانی آیفون می‌شد.

اپل فقط زمانی این «پیشرفت‌ها» را به‌صورت دقیق تشریح کرد که جان پول بینان‌گذار پرایمت لبز (Primate Labs) اعلام کرد برخی از آیفون‌های ۶ و ۷ بعد از به‌روزرسانی‌های IOS نسخه‌ی ۱۰.۲.۱ و ۱۱.۲، برخلاف نسخه‌های قبلی امتیازهای پایین‌تری در بنچمارک‌های این شرکت ثبت کرده‌اند.

اپل دسامبر ۲۰۱۷ بابت ضعف در اطلاع‌رسانی این موضوع عذرخواهی کرد و هزینه‌ی تعویض باتری آیفون ۶ را تا انتهای سال ۲۰۱۸ به ۲۹ دلار کاهش داد. اپل بعد از آن IOS نسخه‌ی ۱۱.۳ را منتشر کرد که در آن قابلیت مشاهده‌ی همیشگی وضعیت سلامت باتری و عملکرد آن برای کاربر فراهم شده بود.

سیستم کنترل عملکرد از این نسخه‌ی IOS به‌صورت پیش فرض غیرفعال شد. این سیستم فقط زمانی فعال می‌شود که گوشی به‌صورت ناگهانی خاموش شود. این سیستم بعد از فعال شدن احتمالی، توسط کاربر قابل متوقف شدن است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید