تغییرات ستارۀ ابط الجوزا

آیا ابط الجوزا علاوه بر کم نور شدن، ظاهرش نیز در حال تغییر است؟ بله. این ستارۀ غول‌ سرخ معروف در صورت فلکی شکارچی به حدی بزرگ است که تلسکوپ‌های روی زمین، می‌توانند سطحش را مشاهده کنند.

Betelgeuse ESO

این دو عکس برجسته که توسط تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا گرفته شده، نشان می‌دهد که سطح ستاره چگونه در اوایل و اواخر سال ۲۰۱۹ دچار تغییر شده است. ابط‌الجوزا(Betelgeuse) در تصویرِ آغاز سال درخشش بسیار یکنواخت‌تری داشته تا تصویر پایانی، در حالیکه نیمۀ پایینی ابط الجوزا کم نورتر از نیمۀ بالایی شده است. اکنون در پنج ماه اول سال ۲۰۱۹ مشاهدات آماتور نشان می دهند که ابط الجوزا واقعا کمی روشن‌تر شده، در حالیکه در پنج ماه آخر به شدت کم نور شده است. در ویدئوی زیر زوم به ابط الجوزا را مشاهده می‌کنید:

چنین تغییرپذیری احتمالا فقط رفتار معمولی این ستارۀ غول متغیر است، اما کم نور شدگی اخیر این سوال را مطرح می‌کند که چقدر طول می‌کشد تا ابط الجوزا به ابرنواختر تبدیل شود. از آنجاییکه ابط الجوزا حدود ۷۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد، ابرنواختر نهایی آن – احتمالا هزاران سال بعد – یک منظرۀ تماشایی در آسمان شب ایجاد خواهد کرد، اما حیات بر روی زمین را به خطر نمی‌اندازد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید