تعویض باتری گوشی‌های جدید آیفون محدود شد

اگر گوشی آیفون جدید شما به باتری تازه‌ای نیاز داشته باشد، احتمالا از اینکه خودتان یا دیگر تعمیرکاران آن را تعویض کنند منصرف خواهید شد؛ چراکه در اینصورت، به‌دلیل تغییرات اعمال شده از جانب اپل، یک پیام هشدار دائمی برایتان نمایش داده خواهد.

به گزارش iFixit، به‌دنبال تعویض باتری گوشی‌های آیفون ایکس‌آر، ایکس‌اس و ایکس‌اس مکس پیامی با این عنوان نمایش داده می‌شود: «باتری اصل اپل تشخیص داده نشد».

به‌علاوه، گوشی دیگر اطلاعات سلامت باتری را نمایش نخواهد داد.

این تغییر به‌دلیل وجود تراشه‌ای در باتری ایجاد شده است.

در مدل‌های جدید آیفون، این تراشه، علاوه بر نمایش اطلاعاتی درباره چرخه و دمای باتری، قابلیت تعیین اعتبار برای جفت‌سازی با گوشی ‌مختص خود را دارا است.

به‌گفته‌ی iFixit، حتی درصورت استفاده از باتری اصل و معتبر، مشکل نمایش پیغام هشدار به قوت خود باقی خواهد ماند. تنها راه رهایی یافتن از این پیغام هشدار، ارجاع گوشی به نمایندگی اپل و سایر مراکز مورد تأیید کوپرتینویی‌ها خواهد بود تا تغییرات نرم‌افزاری لازم صورت گیرد.

حق تعمیر

iFixit اقدام اخیر کوپرتینویی‌ها را برای نگه‌داشتن کاربران در اکوسیستم اپل «گزینه‌ای ضدکاربر» قلمداد کرده است؛ این اقدام تنها اقدام صورت گرفته در این زمینه به‌شمار نمی‌رود. اپل قبلا نیز برای جلوگیری از تعمیرات خانگی و ثالث گوشی‌های آیفون، اقدامات مشابهی انجام داده بود؛ از «ارور ۵۳» که موجب بریک‌شدن گوشی‌های تعمیری آیفون ۶ و آیفون ۶ اس می‌شد تا مشکلاتی که با تعویض صفحه‌نمایش آیفون ۸ و آیفون ۱۰ رخ می‌داد.

آیفون Xs Max اپل / Apple iPhone Xs Max

اما کوپرتینویی‌ها در این زمینه تنها نیستند؛ چراکه محصولاتی دیگر، از گوشی‌های تلفن همراه گرفته تا تراکتور، برای تعمیر به دخالت مستقیم شرکت سازنده نیاز دارند. چنین محدودیت‌هایی باهدف ادعای قانون کپی‌رایت، چه روی سخت‌افزار اعمال شوند یا روی نرم‌افزار، نتیجه‌ی مشابهی خواهد داشت: خریداران هزینه‌های بیشتری می‌پردازند و گزینه‌های کمتری خواهند داشت.

پویش «حق تعمیر» از قوانین و مقرراتی حمایت می‌کند که شرکت سازنده را ملزم می‌دارد کتابچه تعمیر، ابزارهای تشخیصی و قطعات لازم را برای خریداران و سایر مراکز تعمیر در دسترس قرار دهند.

مجلس نمایندگان آمریکا، به‌عنوان بخشی از تحقیقات درحال انجام درمورد مسائل رقابتی و ضدتراست، حق تعمیر را بررسی می‌کند. درحال حاضر قانون حق تعمیر در سطوح دولتی و فدرال به رسمیت شناخته نشده است.

اپل در مخالف با حق تعمیر ید طولایی دارد؛ اما کوپرتینویی‌ها این اقدام خود را به‌جای افزایش درآمد، به اطمینان خاطر کاربران نسبت می‌دهند:

قصد داریم مطمئن شویم مشتریان ما همیشه این اطمینان را خواهند داشت که محصولشان به‌طور ایمن و دقیق تعمیر می‌شود؛ به‌طوری که به بازیافت نیز کمک شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید