ترامپ تعرفه واردات مک‌بوک و آیفون را به تعویق انداخت

ظاهراً جنگ تجاری ایالات متحده و چین به این زودی ها قرار نیست تمام شود. قرار است تعرفه واردات ۱۰ درصدی بر ساعت های هوشمند، گجت های ردیاب سلامت، اسپیکرهای هوشمند و هدفون های بلوتوث از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) اجرا شود. البته دولت اعلام کرده که اعمال تعرفه جدید بر بیشتر محصولات الکترونیکی مصرفی از جمله گوشی های هوشمند، لپتاپ ها، کنسول های بازی، مانیتورهای کامپیوترها، برخی کفش ها و لباس ها و بعضی از اسباب بازی ها را تا ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) به تعویق انداخته است.

تعرفه های ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی اعمال خواهد شد. اپل از شرکت هایی است که چنین تعرفه ای برایش گران تمامی می شود؛ چرا که کمپانی ساکن کوپرتینو برای تولید هوم پاد، ایرپاد و اپل واچ وابستگی فراوانی به تولید کننده های چینی دارد. این در حالی است که اعمال تعرفه جدید بر چنین کالاهایی سال گذشته میلادی و به دنبال درخواست تولید کنندگان از دولت، به تعویق افتاده بود.

تعرفه واردات

اما مک بوک ها و آیفون ها حداقل تا ۲۴ آذر ماه از تعرفه های جدید در امان خواهند بود. همین موضوع موجب شد ارزش سهام اپل در بعد از ظهر دیروز رشدی ۴ درصدی را تجربه کند. این موضوع تا حدودی برای اپل خوشایند خواهد بود چرا که قبلاً این شرکت از انتقال هزینه بر دوش مصرف کنندگان گفته بود و درخواست معافیت عوارض برای قطعات مک بوک پرو را ارائه کرده بود. البته ترامپ هم قول رد این درخواست را داد و معتقد بود مصرف کنندگان به سادگی افزایش ۱۰ درصدی قیمت آیفون را هم تحمل خواهند کرد.

پیش از این تعرفه ای ۲۵ درصدی بر مجموعه ای کوچکتر از کالاها اعمال شده بود.دولت ترامپ همچنین اعلام کرده که برای برخی کالاهای خاص از جمله محصولات مرتبط با سلامت، ایمنی و امنیت ملی تعرفه ها حدف خواهند شد.

ظاهراً اپل در حدود یک سال است که تعرفه ها را زیر نظر دارد و گزارش شده که در پی بررسی انتقال کارخانه ها به خارج از چین است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید