برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ معرفی شدند

جایزه نوبل فیزیک به “راجر پنروز” فیزیکدان انگلیسی برای پیش‌بینی وجود سیاهچاله با استفاده از نسبیت عام و “راینهارد گنزل” و “آندریا گز” فیزیکدان های آلمانی و آمریکایی به دلیل کشف “یک جرم بسیار سنگین و فشرده در مرکز کهکشان راه شیری” تعلق گرفت.

https cdn.cnn .com cnnnext dam assets nobel physics split

طبق اعلان کمیته داوران، نیمی از جایزه نوبل فیزیک به پنروز تعلق می‌گیرد زیرا این دانشمند نشان داد که “نظریه نسبیت عام منجر به تشکیل سیاهچاله‌ها می‌شود.” پنروز کشف کرده که تشکیل یک سیاهچاله، پیش‌بینی دقیق از نظریه عمومی نسبیت است. نیم دیگر این جایزه نیز به گنزل و گز برای کشف “حاکم بودن یک جسم نامریٔی و فوق‌العاده سنگین بر مدار ستارگان واقع در کهکشان” تعلق گرفت.

این دو دانشمند کشف کردند که یک شی نامریٔی و به شدت سنگین بر مدار ستاره‌ها در مرکز کهکشان ما حکمرانی می‌کند. در حال حاضر یک سیاهچاله کلان جرم تنها تعریف موجود برای این شی است. سیاه‌چاله کلان جرم بزرگترین نوع سیاه‌چاله در کهکشان‌هاست که گمان می‌رود در مرکز تقریباً همه کهکشان‌ها از جمله کهکشان راه شیری(کمان ای* با جرم چهار میلیون جرم خورشیدی) نیز یافت شود. این سیاه‌چاله‌ها پر جرم‌ترین نوع سیاه‌چاله‌ها هستند و گرانش بسیار زیادی دارند که در جهان بی‌نظیر است.

Nobel prize physics dae

آندریا گز چهارمین زنی است که از زمان اهدای نوبل فیزیک از سال ۱۹۰۱ تا به امروز برنده این جایزه معتبر علمی می‌شود. تقسیم جایزه نوبل میان چند دانشمند که در زمینه‌های مرتبط فعالیت دارند، امری باسابقه به شمار می‌رود. جایزه نقدی نوبل فیزیک امسال حدود یک میلیون و صد هزار دلار است. سال گذشته نیز نوبل فیزیک به طور مشترک به یک دانشمند کانادایی و دو دانشمند سویٔیسی برای کشف نخستین سیاره فراخورشیدی اهدا شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید