با قدیمی ترین زبان ها در جهان آشنا شوید

در این مطلب به معرفی ۷ مورد از قدیمی ترین زبان ها در جهان می پردازیم که قدمت برخی از آن ها حتی به سال ها پیش از میلاد مسیح باز می گردد. 

نیاز به برقراری ارتباط یکی از نیازهای ذاتی و طبیعی همه موجودات است. در حالی که حیوانات به شیوه خود با همنوعانشان ارتباط برقرار می کنند، انسان ها نیز مجهز به ابزاری قوی به نام زبان هستند. بدون تردید با تکامل انسان، زبان های امروزی نیز تکامل و تغییر یافته اند. با تغییر هر نسل، زبان نیز به شیوه های مختلفی تغییرات کوچک و عمده ای کرده است. برخی زبان ها به گویش های مختلفی شکسته شده اند؛ در حالی که برخی دیگر به کلی منسوخ شده اند. برخی از زبان ها نیز طی قرن ها تغییرات بسیار جزئی داشته اند و کماکان مورد استفاده مردم زیادی هستند.

۷- زبان سنتی ایرلندی

 • قدمت: قرن چهارم میلادی
 • کشور یا منطقه منشاء: ایرلند
 • شمار صحبت کنندگان: حدود ۷۴ هزار نفر

اگرچه افراد بسیار کمی در جهان به زبان سنتی ایسلندی صحبت می کنند؛ با این وجود این زبان یکی از قدیمی ترین زبان ها در جهان محسوب می شود. این زبان حتی پیش از آن که زبان لاتین وجود داشته باشد، توسعه پیدا کرده بود. این زبان همچنین دارای قدیمی ترین ادبیات بومی در میان تمام زبان های اروپای غربی است. زبان سنتی ایرلندی، امروزه زبان رسمی کشور ایرلند نیز محسوب می شود.

۶- زبان تامیلی

 • قدمت: سال ۳۰۰ پیش از میلاد
 • کشور یا منطقه منشاء: هند و سری لانکا
 • شمار صحبت کنندگان: حدود ۷۸ میلیون نفر

زبان تامیلی یکی از قدیمی ترین زبان ها در جهان بوده و شواهد نشان می دهد که بیش از ۲ هزار سال مورد استفاده قرار گرفته است. تامیل که زبان مورد استفاده قوم دراویدی (که عمدتا در مناطق جنوبی هند صحبت می شود) است، بیستمین زبان مورد استفاده جهان بوده و توسط حدود ۷۸ میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. زبان تامیلی زبان رسمی منطقه تامیل نادو، ایالت پودوچری و برخی مناطق کشورهای سری لانکا و سنگاپور است.

زبان تامیلی به دسته بندی های کلاسیک، مدرن و تامیل محاوره ای تقسیم می شود که همه این دسته ها امروزه مورد استفاده هستند. این زبان برخلاف بسیاری از زبان های کلاسیک که با گذشت زبان منسوخ شده اند، از زمان اختراع خود به تکامل ادامه داده و مورد استفاده بوده است.

۵- زبان عربی

 • قدمت: سال ۵۱۲ پیش از میلاد
 • کشور یا منطقه منشاء: عربستان
 • شمار صحبت کنندگان: حدود ۴۲۲ میلیون نفر

زبان عربی نیز همچون اعراب که زمانی تمام دنیا را تسخیر کرده بودند، در تمام جهان پخش شده و یکی از قدیمی ترین زبان ها در جهان به شمار می رود. زبان عربی پنجمین زبان پر استفاده جهان بوده و زبان اول حداقل ۲۹۰ میلیون نفر (زبان رسمی ۲۸ کشور) و یکی از زبان های رسمی سازمان ملل محسوب می شود.

زبان عربی از قرآن مشتق شده و در حالی که گونه های متفاوت بسیاری از این زبان وجود دارند، هیچ یک از آن ها تفاوت فاحشی باهم ندارند. زبان عربی که قدمت آن به عصر آهن باز می گردد، در علوم مختلف، ریاضیات و فلسفه بسیار به‌کار رفته و بسیاری از زبان های اروپایی نیز از آن تاثیرهایی گرفته اند. در واقع زبان عربی روی بیش از ۲۰ زبان مختلف در جهان، از جمله اسپانیایی، هندی و اردو تاثیر گذاشته است.

۴- زبان فارسی

 • قدمت: سال ۶۰۰ پیش از میلاد
 • کشور یا منطقه منشاء: ایران
 • شمار صحبت کنندگان: حدود ۱۱۰ میلیون نفر

زبان فارسی یکی دیگر از قدیمی ترین زبان ها در جهان بوده که بیشتر مردم جهان را به یاد رقص سماع، افسانه ها و اشعار فاخر می اندازد. این زبان امروزه در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و برخی مناطقی که در گذشته جزئی از ایران بوده اند، استفاده می شود. فارسی مدرن حدود سال ۸۰۰ میلادی از فارسی قدیمی مشتق شد و از آن زمان تقریبا بدون تغییر مانده است؛ به این معنا که اگر کسی به خوبی به زبان فارسی آشنا باشد می تواند به راحتی متوجه متون بسیار قدیمی فارسی نیز شود.

مشتقات زبان فارسی در افغانستان فارسی دری و در تاجیکستان زبان تاجیکی خوانده می شود. طی قرن ها، زبان فارسی بر زبان های بسیاری همچون زبان اردو تاثیر گذاشته است. ادبیات فارسی نیز ارزش زیادی بین ادبیات مختلف جهان داشته و تاکنون توسط محققان بسیاری مورد مطالعه قرار گرفته است.

۳- زبان یونانی

قدمت: سال ۱۱۲۰ پیش از میلاد

کشور یا منطقه منشاء: یونان

شمار صحبت کنندگان: حدود ۱۳ میلیون نفر

زبان یونانی نیز یکی دیگر از قدیمی ترین زبان ها در جهان بوده که زبان بسیاری از فیلسوف ها و متفکران باستان بوده است. زبان یونانی مدرن حدود قرن ۱۱ میلادی از زبان یونانی باستانی مشتق شد و اگرچه از آن زمان تغییراتی کرده و تکامل یافته؛ با این وجود این زبان به عنوان قدیمی ترین زبان زنده جهان شناخته می شود.

نکته جالب درباره زبان یونانی آن است که رکوردهای نوشته شده از این زبان به بیش از ۳۴ قرن پیش باز می گردد. زبان یونانی یکی از زبان های رسمی سازمان ملل بوده و زبان رسمی کشورهای یونان و قبرس نیز به شمار می رود.

۲- زبان چینی

 • قدمت: سال ۱۲۵۰ پیش از میلاد
 • کشور یا منطقه منشاء: چین و بخش هایی از جنوب شرق آسیا
 • شمار صحبت کنندگان: حدود ۱.۲ میلیارد نفر

زبان چینی مورد استفاده ترین زبان جهان بوده و قدمت آن به بیش از ۳ هزار سال پیش باز می گردد. در حال حاضر، ۱۶ درصد از مردم جهان قادر هستند دست کم به یکی از شکل های زبان چینی صحبت کنند؛ در واقع از هر ۶ نفر، یک نفر قادر به چینی صحبت کردن است.

در حالی که قدیمی ترین شکل زبان چینی دیگر مورد استفاده نیست؛ با این حال مشتقات زیادی از این زبان از جمله ماندارین، کانتونی، وو، مین و یو امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند و ماندارین و کانتونی مورد استفاده ترین آن ها هستند. زبان چینی نیز یکی از زبان های رسمی سازمان ملل و زبان رسمی کشورهای چین، تایوان و سنگاپور است.

۱- زبان باسکی

 • قدمت: نامشخص
 • کشور یا منطقه منشاء: سرزمین باسک
 • شمار صحبت کنندگان: حدود ۹۰۰ هزار نفر

زبان های کمی در جهان می توانند به اندازه زبان باسکی پیچیده باشند. این زبان به قدری پیچیده است که دانشمندان حتی نتوانسته اند قدمت آن را تخمین بزنند. تنها نکته ای که درباره این زبان می دانیم آن است که این زبان یکی از زبان های باقی مانده از دوره پیشا هندو اروپایی (پیش از آن که رومی ها حدود قرن ۲ میلادی به اسپانیا برسند) است.

با این همه، زبان باسکی به هیچ یک از زبان های اروپایی، حتی زبان های فرانسوی و اسپانیایی شباهت نداشته و تنها در محدوده باسک مورد استفاده است. امروزه حدود ۹۰۰ هزار نفر این زبان را به عنوان زبان مادری خود شناخته و حروف الفبای آن ها، حروف لاتین است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید