ایلان ماسک: داوطلبان سفر به مریخ با خطر مرگ مواجه هستند!

ایلان ماسک که با پیتر دیاماندیس، بنیانگذار و رئیس ایکس‌پرایز، در جریان اعلام پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری برای حذف دی اکسیدکربن در زمین سخن می‌گفت، اظهار داشت که رفتن به مریخ «بازی آدم پولدارها» نیست.

muskmars

به گفته ماسک: «سفر به مریخ شاید سفر دلپذیری نباشد، احتمالاً آدم غذای خوبی برای خوردن نخواهد داشت و همه‌ی مشکلات دیگری که می‌دانید. اگر خواهان سفری دشوار و خطرناک هستید که ممکن است از آن زنده برنگردید، اما یک ماجراجویی باشکوه خواهد بود، مریخ مقصد سفر شما است. این آگهی تبلیغ سفر مریخ است. راستش را بخواهید، احتمالاً در آغاز راه عده‌ای خواهند مرد. مثل یک پرش خطرناک بر روی کوه یخ خواهد بود. ما هیچکس را وادار نمی‌کنیم که برود. اما دواطلبان زیادی برای این سفر خواهیم داشت.»

ایلان ماسک علاوه بر توسعه سفر به مریخ «هدف مهم دیگرش، مقابله با بزرگ‌ترین تهدید بشریت، یعنی همان مبارزه با تغییرات آب و هوا و ایجاد تعادل مجدد در چرخه کربن در زمین» است. بودجه این رقابت حذف دی‌اکسیدکربن از سوی سازمان خیریه آقای ماسک تأمین می‌شود و مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار را به عنوان جایزه به بهترین فناوری جذب کربن اهدا خواهند کرد.

در حال حاضر سوالات زیادی درباره‌ی نحوه مهاجرت انسان‌ها به سیاره سرخ وجود دارد، اینکه اسپیس ایکس چگونه می‌خواهد صدها راکت استارشیپ را در کوتاه‌ترین مسیر و امن‌ترین روش به مریخ برساند. علاوه بر این هنوز مشخص نشده که چگونه فضاپیما می‌تواند ایمن روی سیاره سرخ فرود بیاید یا اینکه چگونه فضانوردان در این سفر طولانی دوام می‌آورند.

‌اسپیس ایکس اعلام کرده که قصد دارد عملیات اعزام انسان به مریخ را از سال ۲۰۲۶ شروع کند و هر ۲۶ ماه یکبار، یعنی زمانی که زمین و مریخ در یک خط قرار می‌گیرند، سفینه‌های حمل مسافر با گنجایش صد نفره را به مریخ بفرستد. ایلان ماسک قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ شهرکی یک میلیون نفری را روی سطح کره مریخ احداث کند. دانشمندان منعی برای سفر به مریخ ندارند اما می‌دانیم که زندگی در این سیاره با دشواری‌های زیادی روبرو خواهد بود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید