ایده‌ها چگونه تبدیل به محصول می‌شوند؟

هر آنچه در زندگی روزمره با آن‌ برخورد داریم و از آن‌ استفاده می‌کنیم به واسطه فکرها و ایده‌هایی خلق شده که دانشمندان، محققان و مخترعانی در گذشته روی آن‌ها پافشاری کرده‌اند. به عنوان مثال، برق و الکتریسیته در حدود ۱۵۰ سال پیش به عنوان یک افسانه شناخته می‌شد، در حالی که این روزها به یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی ما تبدیل شده ‌است. اگر مخترعانی نظیر «مایکل فارادی» روی ایده‌هایی مثل تولید برق، اصرار نورزیده و صدها راه مختلف را امتحان نمی‌کردند، امروزه جایگاه فعلی بشر بسیار متفاوت‌تر از گذشته بود.

نوآوری و تولید محصول آسان نیست اما این قدرت را دارد که دنیای انسان‌ها را متحول کند و برای صاحب ایده و اختراع، سرمایه فراوانی به ارمغان بیاورد. اولین قدم در تبدیل ایده‌ها به محصول، تقسیم آن ایده با دنیاست. در ادامه سعی می‌کنیم، راه حل عملی برای تبدیل ایده به محصول ارائه کنیم.

چالش‌های تبدیل ایده به محصول

برخی از مهم‌ترین چالش‌های تبدیل ایده به محصول که اکثر فناوران و نوآوران با آن روبرو هستند، عبارت اند از:

زمانبندی اشتباه و ناصحیح در ارائه اختراع و محصول خود به بازار

تحقیق و توسعه؛ سرمایه نادیدنی

موفقیت در دنیای نوآوری به معنای تدوین یک زمانبندی دقیق و بررسی آن است. اگر خیلی منتظر بمانید که یک ایده را عملی کنید، احتمالاً با کمک اخبار و رسانه‌ها، متوجه خواهید شد که آن ایده توسط شخص یا گروه دیگری به اجرا درآمده است. در طرف دیگر، ممکن است که ارائه یک ایده و اختراع قبل از رواج فرهنگ آن، باعث عدم استقبال شود. شما با یک زمانبندی صحیح، می‌توانید در این زمینه با موفقیت روبرو شوید.

البته در این زمینه برخی هم بر این باورند که استقامت کردن در یک بازار جدید، رمز موفقیت است، پس اگر در حال حاضر زیاد در کار خود موفق نیستید، نگران نباشید و تنها سعی کنید با کمک شیوه‌هایی مثل جذب سرمایه در بازار استقامت کنید.

آگاه‌سازی مخاطبان از وجود اختراع و محصول

موضوع مهم دیگری که در واقع یک چالش برای فناوران است، عدم آگاهی از شیوه ارائه و توصیف محصول برای مخاطبان است. در واقع مخترع و یا کسی که ایده دارد، با این چالش روبرو است که چگونه محصول خود را به مخاطبان برساند. بر اساس نظرات کارشناسان، چالش اصلی خود مخترعین هستند که با تمرکز بیش از حد روی یک محصول، کاری می‌کنند که برنامه ای برای بازاریابی آن وجود نداشته باشد.

در نظر گرفتن بودجه تبلیغاتی و یا یک استراتژی بازاریابی با توجه به نوع محصول، می‌تواند باعث شود که مخترع از این چالش به خوبی عبور کند.

نکاتی برای موفقیت در تبدیل ایده به محصول

آماده‌اید محصول خود را به واقعیت تبدیل کنید؟ کارشناسان و افراد خبره در این حوزه توصیه‌هایی دارند که به افزایش سرعت موفقیت شما در این زمینه کمک می‌کنند:

تنها حرکت نکنید

مراحل زیادی در روند اختراع و تبدیل ایده به محصول دخیل است که باعث می‌شود به تنهایی طی کردن آن، سخت و دشوار باشد. شما می‌توانید دنبال فرد یا افرادی باشید که به عنوان تیم با شما کار کنند و همه در سود یا نتیجه نهایی شریک باشند. تیمی کار کردن و داشتن انگیزه بالا، باعث می‌شود که خیلی سریع تر از آنچه که تصورش را بکنید، به موفقیت برسید.

برای انجام تحقیقات خود، زمان صرف کنید

اختراع یک محصول نیاز به تحقیقات اولیه، صبر و انعطاف‌پذیری زیادی دارد. هرقدر که بیشتر بر روی دانش مورد نیاز برای یک محصول وقت بگذارید، احتمال آن که اختراع موفق تری داشته باشید، بیشتر خواهد بود. شما می‌توانید با انجام تحقیقات لازم برای یک محصول در هنگام ثبت اختراع و یا گرفتن گواهی‌های لازم، تحقیقات خود را به عنوان اسناد ارائه کنید.

در نظر داشته باشید که تحقیق در مورد مالکیت معنوی ایده یا مالکیت تجاری یک محصول، اصلاً وقت تلف کردن نیست، بلکه به جلوگیری از چالش‌های احتمالی در آینده کمک زیادی می‌کند. آیا تابحال در مورد روند تحقیقاتی کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ برای محصول خود اطلاع داشته‌اید؟

یک نمونه اولیه بسازید

هنگامی که تحقیقات اولیه را انجام داده و یا یک تیم اجرایی پیدا کردید، نوبت به ساخت نمونه اولیه می‌رسد. نمونه اولیه محصول شما، در واقع یک محصول تستی است که با انجام آزمایشات لازم روی آن ایرادات را شناسایی می‌کنید. هیچ اختراع موفقی، قبل از انجام کامل تست محصول به تولید حداکثری نرسیده‌ است. اگر ایده ای دارید که از آن نمی‌توانید یک محصول اولیه بسازید، احتمالاً باید به کلی آن را فراموش کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید