احتمالا تلسکوپ جیمز وب با تاخیر پرتاب می‌شود

تلسکوپ جیمز وب پیش از این قرار بود در ماه مارس ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود. اما در پی همه‌گیری ویروس کرونا و کم کردن شیفت کاری مهندسان، این احتمال وجود دارد که این پرتاب چند ماه به تاخیر بیفتد.

m jm jwst st shift approved ng

ناسا بتازگی اعلام کرد تلسکوپ جیمز وب از یک آزمون مهم سربلند بیرون آمد. این آزمون با ایجاد فاصله، آینه‌های تلسکوپ را از تجهیزات علمی فضاپیما و سیستم‌های پیشران جدا می‌کند. این برج قابل استقرار برای این ساخته شده که بین بخش بالا و پایین تلسکوپ یک فاصله بزرگ ایجاد کند. در بخش بالای تلسکوپ آینه‌های طلایی و ابزارهای علمی قرار گرفته و در بخش پایین سیستم‌های نیروی محرک و الکترونیکی نسبتا گرم تلسکوپ تعبیه شده است. با ایجاد فاصله میان این دو بخش، سیستم خنک‌کننده فعال و غیرفعال تلسکوپ وب می‌تواند آینه‌ها و حسگرهای خود را برای انجام عملیات علمی، خنک سازد. طی آزمایش این بخش، برج در عرض چند ساعت ۱.۲ متر بالا کشیده شد.‌‌‌‌

تلسکوپ فضایی جیمز وب بعنوان جانشینی برای تلسکوپ هابل با هدف کاوش فروسرخ جهان اولیه، ساخته شده است که در سال ۲۰۲۱ میلادی از گویان با موشک آریان پنج سازمان فضایی اروپا به فضا ارسال می شود و ماموریتش را آغاز می‌کند.‌‌‌‌
‌‌‌
این تلسکوپ باید بسیار سرد نگه داشته شود تا بتواند تابش فروسرخ را بدون تداخل دریافت کند، بدین منظور تلسکوپ در فضا در نزدیکی نقطه لاگرانژی در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از سطح زمین قرار خواهد گرفت. همچنین یک آفتابگیر بزرگ، از آینه‌های این تلسکوپ که روکش طلا دارد و دیگر قطعاتش، در دمای زیر منفی ۲۲۳ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌کند.

‌‌‌ در بدنه تلسکوپ جیمز وب ۱۰۰ سپر خورشیدی تعبیه خواهد شد تا از آسیب‌های ناشی از طوفان‌های خورشیدی در امان باشد. این تلسکوپ ۱۰۰ برابر از تلسکوپ هابل تیزبین‌تر است و می‌تواند زمان پدیداری کیهان را با رصد کهکشان‌های دوردست بهتر مشخص کرده و از رازهای ناگشوده کهکشان‌های اولیه، پیدایش ستارگان، اتمسفر سیاره‌های فراخورشیدی و شاید وجود حیات در دیگر نقاط عالم پرده بردارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید