آینه ثانویه‌ تلسکوپ جیمز وب باز شد

یک مرحله‌ی مهم دیگر از تلسکوپ جیمز وب با موفقیت انجام شد. آینه‌ی ثانویه‌ی این تلسکوپ که نقش بسیار مهمی دارد، با موفقیت باز شد و در جای خود قرار گرفت.

Webb Space Telescope Secondary Mirror Deployment

آینه‌ی ثانویه‌ در مقابل ۱۸ آینه‌ی شش ضلعی جیمز وب قرار دارد و نور اجرامی که توسط آینه‌ی اصلی گردآوری می‌شود را «هم‌کانون» کرده و وارد ابزارهای علمی این تلسکوپ می‌کند. این آینه توسط سه بازو که ۷.۶ متر طول دارند در مقابل آینه‌ی اصلی ۶.۵ متری قرار دارد.

photo

قرار دادن آینه ثانویه در موقعیت مورد نظر برای موفقیت این مأموریت ۱۰ میلیارد دلاری حیاتی بود. جالب است بدانید اگر آینه ثانویه سر جای خودش قرار نمی‌گرفت، عملا جیمز وب کارآیی نداشت و ماموریت بلافاصله شکست می‌خورد. اما خوشبختانه این مرحله موفق بود و می‌توان گفت اکنون یک تلسکوپ فضایی داریم!

photo

جیمز وب به کمک آینه اولیه‌(اصلی) که قطری ۶.۵ متر دارد و بزرگترین آینه‌ی پرتاب شده به فضاست، نور اهداف بیشمار خود را جمع‌آوری می‌کند. برخورد نور به آینه اولیه در واقع نور را هم کانون کرده و به آینه ثانویه که دایره‌ای شکل است و طولی ۷۴ سانتی‌متر دارد، می‌رساند. در نهایت این نور به سمت آینه سوم که در پشت آینه اصلی قرار دارد، می‌رسد.

photo

آینه سوم نور را به سمت یک «آینه فرمان» که با کامپیوتر کنترل می‌شود، منعکس می‌کند، که می‌تواند جهت خود را به طور خودکار تنظیم کند تا با ارتعاشات در ساختار تلسکوپ که ممکن است بر پرتو نور تاثیر بگذارند، مقابله کند. سپس نورِ اصلاح شده به چهار ابزار علمی تلسکوپ، هدایت می‌شود.

با استقرار آینه ثانویه، تیم عملیات بزودی دو پنل جانبی در دو طرف آینه اولیه که برای پرتاب تا شده بودند را باز می‌کند. هر پنل سه عدد از ۱۸ بخش آینه را در خود جای داده است و هر دو باید کشیده و در جای خود قفل شوند تا به حساسیت مورد نظر برسند.

از زمان پرتاب، مهندسان گام‌های موفقیت‌آمیزی را برداشتند و آنتن‌های اصلی، رادیاتورها و سپر حرارتی تلسکوپ را مستقر کردند تا آینه‌ها و ابزارآلات به اندازۀ کافی خنک کنند و بتوانند نور فروسرخ ضعیف ستاره‌ها و کهکشان‌های اولیه را رصد نمایند.

hrpzsg

مرحلۀ طولانی نهایی بعدی راه‌اندازی و نصب همه‌ی تجهیزات جیمز وب است که حدود ۶ ماه به طول می‌انجامد و پس از آن باید منتظر دریافت اولین داده‌های آن باشیم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید